Állami Szívkórház
A szívkórház a Gyógy téren áll, a régi fürdőházak helyén. Egykor tíz fürdőkádban, kazánnal melegített savanyúvízben fürödtek itt a vendégek. Az eklektikus épület később a város egyik emblematikus helyévé vált. Sok híresség mellett itt gyógyult Rabindranath Tagore, a nagy hindu költő is, na meg Ady Endre is. Jelenleg évente csaknem tízezer beteg gyógyul itt. Bővebben.
Kossuth-forrás
A Gyógy-téren áll, fölötte 12 oszlop tartotta kútház. 1800-ban épült klasszicista ivócsarnok. I. Ferenc József 1852-es füredi látogatása során a tihanyi apátság „a hódoló tisztelet megnyilvánulásaként” róla neveztette el a kutat. 1952-től Kossuth- forrás. Talán mert ő írta a legszebb füredi fürdőlevelet, s ő vetette fel a balatoni gőzhajózás megvalósítását. 1993-ban újították fel.
Horváth ház
Az egykori Fürdőtelep legnagyobb és leghíresebb, máig az építtető Szentgyörgyi Horváth család nevét viselő műemlék épülete. 1795-től három éven át épült, a vidék legnagyobb szállodája volt. József nádor 1801-ben már a házban fogadta a nemesség hódolatát. A hagyomány szerint 1825-ben itt tartották az első Anna-bált Szentgyörgyi Horváth Krisztina tiszteletére. Bővebben.
Blaha Lujza villa
Pillole per la forza e la sicurezza maschile – kamagra prezzo. Merce certificata senza prescrizioni e pagamenti in eccesso.
1866-ban parcellázták a telket, melyre Szűcs Lajosné 1867-ben építette a házat. Tőle Csény Lajos vásárolta meg, aki 1893-ban adta el Blaha Lujzának. A szép, klasszicista ízlésben épült ház bejárója fölött a háromszögletű oromzaton olvasható: „E ház volt a nemzet csalogányának legkedvesebb fészke.”, fölötte pedig: „Blaha Lujza nyaralója 1893-1916.”
Anna Grand Hotel
Egykori Nagyvendéglő és Kurterem. Az 1700-as években az egyre élénkülő fürdői élet miatt gondoskodni kellett a vendégek étkeztetéséről. Így 1748-ban a forrás közelében megépült az első vendégfogadó. 1780-1783 között épült fel késő barokk stílusban a kifejezetten szállodának szánt főépület, amely 1803-ra nyerte el klasszicista formáját. Mozgalmas éveket megélt épület. Bővebben.
Jókai Villa
1870-ben készült el a Jókai ház, mely húsz nyáron át volt Jókai tulajdonában. Itt írta talán leghíresebb regényét Az arany embert. Felesége Laborfalvi Róza 1886-ban bekövetkezett halála után néhány évvel eladta a házat, mert mint írta: egyedül magamban mit csináljak abban a nagy üres kastélyban?” Bővebben.
Pálóczi-kastély
Az Óváros jellegzetes, meghatározó és különös sorsú épülete. 1785-ben kezdte el építését Pálóczi Horváth Ádám költő, földmérő mérnök saját tervei alapján. Teraszáról volt egykor a legszebb kilátás a Balatonra. Jelenleg zeneiskola működik benne. 2011-ben kezdték meg teljes felújítását. Parkja védett. Bővebben.
Gombás-kúria
Balatonfüred s egyben a Balaton-felvidék egyik legszebb és legépebben fennmaradt nemesi udvarháza, présháza az Arács és Füred között húzódó út mentén, a Tamás-hegy aljában. 1780-as években épült, a környék legnagyobb magánépülete volt akkoriban. Utoljára 2007-ben újították fel. Jelenleg szállodaként üzemel. Bővebben.
Dőry Villa
Épült 1869-ben. A legszebb családi nyaralónak tartották Füreden. A romantikus ízlés egyik legszebb példája nemcsak itt, hanem messze vidéken is. 1910-ig volt a Dőry család kezében, akkor a Baradlay és Szlávi család vette meg, akik szállodaként értékesítették. Akkor kapta a hivalkodó és a város jellegéhez nem illő Astoria nevet, amely máig megmaradt. Műemléki ház.
Magyar Játékszín oszlopai
Kisfaludy Sándor javaslatára közadakozásból 1831-ben építették a színházat, mely 1868-ig működött. Ekkor műszaki állapota miatt bezárták. 1878-ben lebontották. Helyén építették fel az Anna Grand Hotel Gyógytermét. A megmaradt 6 dór oszlopot a Kiserdőben állították fel. Emlékére évente megrendezik július elején a színházi-kőszínházi napokat.
Egykori zsinagóga – Zsidó Kiválóságok Háza
Balatonfüred legrégebbi műemlék épülete a település felső városrészében, a Bajcsy-Zsilinszky utcában áll. A templom története során három felekezetet szolgált, ma is tökéletesen szemlélteti a kultúrák egymásra rétegződését. A középkorban itt állt a Szent Margit-kápolna. A ma is álló fiókos dongaboltozattal fedett templomot a református egyház emelte a 18. században. 1855-ben megvásárolta a füredi izraelita hitközség, majd 1944-ig zsinagógaként működött. A felújított egykori zsinagógában 2018 tavaszán nyílt meg a Zsidó Kiválóságok Háza.
slam
2024.09.16.
Rendben, akkor gondolja így! Peace!
Bővebben
Szintén füredi
2024.09.15.
Válasz Dunántúli Szakmabelinek: megpróbálom úgy megfogalmazni, hogy segítsek is a "megfejtésben" és meg is jelenhessen. "Illetékesek" alatt két szóra gondoltam,…
Bővebben
egy füredi+13ezer
2024.09.15.
Tisztelt slam! Igaza van, nem vagyok 79 éves, csak dec. 8.án leszek az. Elnézést a pontatlanságért. Mások nevében sem fogalmaztam,…
Bővebben