A legszebb, hogy nincs egyezményes recept, minden induló szabadon választott gyakorlatként fogja fel a főzést. Voltak, akik a leves berántására esküdtek, voltak, akik erre húzták a szájukat. Voltak, akik családilag versenyeztek, de találkoztunk több mesterszakáccsal is.
Van, aki a lestyánt véli az üdvözítőnek, mások a többféle kolbász használatát. Akadtak, akik otthon előfőztek, akadtak, akik erre csak legyintettek, többen maradtak a jól bevált kolbásznál, de voltak, akik a füstölt csülkös verziót választották.
A megkérdezettek többsége persze azt mondta: hamisítatlan, recept szerinti Jókai bablevest készít, az már más kérdés, hogy mindegyik más és más volt.
- Képgaléria
Jókai maga ezt írta: a jó bableveshez olyan nagy szemű bab kell, mint a görög szerzetesek rózsafüzére és az omlós füstölt malacköröm színe arany, formára meg mint az angyalok lábbelije, olyan legyen.
Jókai egyébként szívesen adott különleges ételneveket: a darázstésztát Tűzkő homokkal, a fánkot Cseh pampuskának, a patkóalakú süteményt Kata könyökének, és az összeragadt galuskát Nyögvenyelőnek hívta. És egy füredi aktualitás, állítólag mérges lett, ha Halászlét tettek az asztalra, mert szerinte az étel rendes neve Halászos leves, hiszen nem a halászok levét esszük, hanem a halét.
A zsűri döntése szerint a füredi Babber, a mogyoródi Jóbabberény és a Reformkori Hagyományőrző Társaság csapata főzte a három legjobb bablevest,a legötletesebb névű csapat pedig az Abrak-a-babra Tündérkonyha lett.
Kérdés-nek
2025.02.05.
Köszönöm a választ!
Bővebben
kérdés
2025.02.05.
Minden ilyen felmérés önkéntes alapon történik, ez evidens, ahogy ez a hírben is benne van egyébként. Bárhogy keresik meg minden…
Bővebben
KSH felmérés
2025.02.05.
Szeretném kérdezni - és örülnék hivatalos írásos válasznak itt -, hogy akit kisorsolnak és egyszer csak csenget a kérdezőbiztos, de…
Bővebben