A Magyarországra akkreditált női nagykövetek, a hazánkba delegált diplomáciai testületek illetve a magyar kulturális élet képviselői vettek részt a találkozón, amelynek eltökélt célja, hogy a művészet, a költészet erejével lépjen fel a béke érdekében folytatott párbeszédért.
A nők ecsettel és tollal a békéért című esemény díszvendége Hedva Ser francia szobrászművész, az UNESCO Kulturális Diplomácia Jószolgálati Nagykövete, valamint dr. Judy Kuriansky író, klinikai pszichológus, a Columbia Egyetem professzora volt.
– Összetöredezett világunkban vissza kell találnunk ahhoz, amitől emberek vagyunk. Hiszek abban, hogy a művészet erejével sikerül jobban megérteni egymást, hogy a kultúra a preventív diplomácia erős eszköze. Nem tántoríthat el bennünket semmi attól, hogy minden lehetséges eszközt felhasználjunk a konfliktusok kialakulásának megelőzésében. Tapasztalataim szerint a nők szerepe ebben kulcsfontosságú, a nők társadalmi életben betöltött szerepe nagyon fontos – vélekedett Bogyay Katalin a Magyar ENSZ Társaság elnöke, a Békenap rendezője.
A programban résztvevő női nagykövetek, a bemutatkozó művészek és költők, Magyarország mellett, 12 országot képviseltek: Argentína, Bosznia-Hercegovina, Brazília, Ecuador, Finnország, Franciaország, Georgia, Libanon, Marokkó, Mexikó, Törökország, USA volt így jelen az eseményen.
Az Esterházy-kastélyban rendezett konferencián egy Nemzetközi Művészeti Vernisszázs és ‘Soft Power Diplomácia’ Fórumot tartottak, ahol a különböző országokból érkező művésznők bemutatták az alkotásaikat. A fórumon résztvevők a Soft Power Diplomácia jelentőségéről beszéltek, hangsúlyozva, ha egymás kultúráját megismerjük, akkor jóval nagyobb esélyünk van arra, hogy megértsük egymást, hogy fenntartsuk a békét.
A rendezvényen Bóka István Balatonfüred polgármestere hangsúlyozta: Balatonfüred a kultúraalapú városfejlesztés mellett döntött, amely meghatározza a város identitását.
– Büszkék vagyunk az épített környezetünkre, a művészeinkre, a sportolóinkra, a környezetre, ami körülvesz bennünket. Sokat köszönhetünk a kultúránknak, a művészeteknek, a város nemzetközi kapcsolatai is ebből fakadnak, gondoljunk csak a Nobel-díjas indiai költőre Rabindranáth Tagore-ra. Nevét ma a Balaton leghíresebb sétánya őrzi – vélekedett Bóka István, aki Madách Imre Az ember tragédiája című művét idézve azt mondta: minden, ami a hölgyeknél van az költészetté és dallá fog szűrődni.
A Szőcs Géza Irodalmi Szalonban pedig az említett országok női költőinek versei a nagykövetek és a díszvendégek tolmácsolásában hangzottak el eredeti nyelven illetve magyar fordításban, amelyeket Kéri Kitty színművész olvasott fel.
A program a Magyar Diplomáciai Akadémiával együttműködve, a Sándor Palota támogatásával valósult meg.
Az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) alkotmánya azzal kezdődik, hogy „a háborúk az emberek elméjében kezdődnek, ezért az emberek elméjében kell felépíteni a béke védelmét”. Ez a gondolat keretezi a béke nemzetközi napja idei megtartásának témáját.
A béke nemzetközi napját 1981-ben hozta létre az ENSZ Közgyűlése. Két évtizeddel később, 2001-ben a Közgyűlés ezt a napot az erőszakmentesség és a tűzszünet időszakává nyilvánította.
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben