Vajon ki lakik a szomszéd házban? Egészséges Balatonfüred Program.
Tudom a szomszéd nevét, találkozunk minden nap, köszönünk is, biztos lehetek benne, hogy akkor kezdi a fűnyírást, amikor szundikálnék, azt is tudom talán, hogy hol dolgozik és hova járnak a gyerekei iskolába. Ő is tudja mindezt rólam. Tudom-e mindezt az utcánk másik végén lakókról? Egyáltalán kell-e tudnom bármit?
Ezek a gondolatok valószínűleg legalább egyszer mindenkinek átfutnak a fején. Aztán leginkább elhessenti őket. Pedig nem véletlenül merülnek fel mindenkiben ezek a kérdések és nem véletlen az a mondás, hogy: rossz szomszédság török átok. Ugyanis bizonyított tény, hogy a szűkebb környezetünkkel való kapcsolatunk alapvetően határozza meg a mindennapjainkat. És bizony a szűkebb környezet alatt nem csak a családot kell értenünk, hanem azokat az embereket is, akik fizikailag elérhető távolságra élnek tőlünk. Azok, akikkel – ha szabad így fogalmazni – egy territóriumon osztozunk. Ez azt a néhány utcányi környezetet jelenti, ahová nap mint nap haza érkezünk, ahonnan másnap munkába indulunk. Ugye, hogy jobb, ha van, aki kiint a kerítésen, aki ad egy szem almát a fáról; aki megkérdezi ne segítsen e cipelni a szatyrot, betolni az autót. Akitől megkérdezhetjük nem ugrik-e be egy kávéra vagy, hogy hozzuk-e el a gyerekét a miénkkel együtt az iskolából?
A közös territórium – most már maradjunk ennél a meghatározásnál – emberi közösséget is jelent. Azonban az, hogy ez a közösség milyen minőségben létezik, a tagjain és csakis a tagjain múlik. Tesznek azért, hogy kapcsolatba kerüljenek egymással, nyitottak-e, elfogadóak-e? Megélik-e valójában azt, hogy részesei egy ilyen közösségnek (is)? Ugyanis a pozitív kapcsolódások, a jó hangulat közvetlenül és nagyon gyorsan hatnak a lelkiállapotunkra és ezáltal az egészségünkre is.
Éppen ezért az Egészséges Balatonfüred Program hagyományteremtő céllal életre hívja a Szomszédok Napját Balatonfüreden. Természetesen nem mi találtuk fel a spanyolviaszt, ilyen kezdeményezés a világ számos országában létezik, illetve Budapest néhány kerületében is tartanak ilyen rendezvényeket.
Június 27-én szombaton, tehát Balatonfüred is megrendezi ezt a közösségi napot. Nincsenek szigorú szabályok, nincs semmi kötelező dolog. Egyszerűen csak arra kérünk mindenkit, hogy vegye fel a kapcsolatot a szomszédaival, két-három utcányi ember fogjon össze és találják ki, hogyan tudnák jól érezni magukat együtt. Közös bográcsozás, kapuk elé kitett asztalokon sütemények, gyümölcsök és máris indulhat a közös nap. A trambulint ki lehet hozni a hátsó kertből, hadd ugráljon az összes környélbeli gyerkőc, elő lehet venni régi fényképeket, amiket a nagymama megőrzött, hadd lássa mindenki, hogyan is nézett ki az utcánk hetven évvel ezelőtt és biztos rengeteg ötlet felmerül még, ha négy-öt szomszéd összehajol.
Az Egészséges Balatonfüred Program segít a szervezésben, hogy ez a nap egy jó emlék legyen.
Frank Róbert, az Egészséges Balatonfüred Program vezetője
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben