Műemlékvédelmi építészeti elismerést, ICOMOS-díjat kapott a Balatonarácson felépített üzletház és kávézó. A tervező, Vér Péter, maga is a városban lakik, így naponta megy el a ház mellett, mint mondja: nem lett rossz. „Szeretem, hogy használják, mert akkor nincs vele baj” – így az építész.
Hiába a díj, ahogy az már általában lenni szokott bizony a három éve elkészült épület eleinte nem aratott osztatlan sikert. Voltak, akik túl modernnek tartották, mások elnagyoltnak, de persze a többség elégedetten állapította meg: minden hivalkodás nélkül az épület egyszerre megváltoztatta a tér arculatát, markáns hangulatot adva a környéknek, nem mellesleg pedig a funkciónak is tökéletesen megfelel.
– Az volt ebben az izgalmas, hogy egy műemléki, falusias környezetbe, ráadásul egy templom közvetlen szomszédságába kellett egy teljesen kommersz igényt kielégítő épületet tervezni. Az örökségvédelmi hivatalnak, a főépítésznek, a megrendelőnek külön-külön voltak elvárásaik, és persze az én fejemben is viszonylag hamar összeállt mit is akarok. Minél egyszerűbb, a hagyományos anyagokra támaszkodó épületet képzeltem el, amely amennyire csak lehet, elrejti a funkcióját, hiszen egy áruház nem igazán illik egy ilyen környezetbe. Úgy tűnik, sikerült mindezt kivitelezni – vélekedik Vér Péter, aki egyébként csupán egy nappal a pályázat lejárta előtt, a városi főépítész ösztökélésére döntött úgy, benevezi az épületet.
A Nemzetközi Műemléki Világnap alkalmából adott díj indoklásában a következő áll: Az épület feltűnés nélkül simul bele a környezetébe, megőrizve a régi és új közötti harmóniát, a hajdan ott állt lakóépület reinkarnációjával újjáteremtve a kis főteret, megőrizve a település léptékét. A saroktelken álló ház tiszta, egyszerű formanyelve egységes építészeti karaktert mutat: rend, bölcsesség, nyugodtság és derű sugárzik át minden homlokzatán.
– Az nem egy rossz érzés, hogy az elsők között sikerült olyan bevásárlóközpontot terveznem, ami nem csupán a funkciójának felel meg, de építészeti értéket is képvisel. Szeretem, hogy használják – teszi hozzá az építész.
Vér Péter 1995-ben szerzett építészmérnöki diplomát. Jelenleg három kollégájával együtt saját cégében dolgozik. Többek között ő tervezte Horváth Gábor veszprémi főépítésszel közösen a tihanyi szabadtéri színpadot, és a füredi Eszterházy strand épületeinek rekonstrukcióját. Munkáját több díjjal is elismerték.
balatonfured.hu
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben
Belső udvar-hoz
2024.11.11.
Az, hogy ami eddig ott volt, vállalhatatlan, ronda és pusztulat volt, az igaz, viszont ez még nem jelenti azt, hogy…
Bővebben