Az egykori fürdőház esetleges megépítése kapcsán máris több aggály felmerült. Miként történik majd az áruszállítás, sérül-e a balatoni panoráma, vajon valóban szabadon látogatható lesz-e az épület? A találgatások elkerülése érdekében rákérdeztünk a legfontosabbakra.
A honlap fórumán az egykori fürdőház korhű újraépítését a támogatók mellett többen is kritizálták, jelenleg is olvashatók a pro és kontra érvek. A leggyakrabban előforduló aggályokról kérdeztük dr. Bóka István polgármestert illetve Gyetvai Zsoltot, a beruházó cég egyik tulajdonosát.
– Az, hogy az épület miként befolyásolja a balatoni panorámát véleményem szerint is a beruházás egyik legfontosabb kérdése. A Balaton törvény azt írja elő, hogy eredeti állapotában kell újra építeni az épületet, ami meg is valósulna, ez egyben azt is jelenti, hogy a fürdőház helye azonban ésszerű határokon belül változtatható. Azon a véleményen vagyok, hogy a jelenlegi balatoni panoráma megőrzése érdekében a fürdőházat az eredeti helyéhez képest amennyire lehet, el kell tolni az Esterházy strand felé. Így a sétányról való kilátás nem sérülne – válaszolta kérdésünkre Bóka István, aki hangsúlyozta: az önkormányzat nem támogatná a területen vitorlás kikötő létesítését, erre nincs is lehetőség, néhány vitorlás alkalomszerű kikötésében azonban nem lát kivetnivalót.
{photogallery}322{/photogallery}
Gyetvai Zsolt a balatoni panorámával kapcsolatban elmondta: álláspontja szerint Balatonfüredtől, mint fürdővárostól nem lenne idegen a fürdőház megjelenése, sőt meghatározó jelképe is lehetne a városnak. Véleménye szerint a parttól kétszáz méterre felépítendő épület annyit takarna csak el a kilátásból, mint például az errefelé rendszeresen közlekedő katamarán.
– Ettől függetlenül a fürdőház helyének kijelölése az önkormányzat hatásköre, nekünk ahhoz alkalmazkodni kell. Ha úgy határoznak, hogy a strand irányába el kell tolni az épületet, akkor oda építjük a fürdőházat – vélekedett a beruházó cég tulajdonosa. Gyetvai Zsolt érdeklődésünkre elmondta: a szállóvendégek autóikat az Alba Villa parkolójában helyeznék el, a fürdőházba a hídon keresztül gyalogosan jutnának el. Az áru és csomagszállítást csendes, kis méretű elektromos golfautókkal oldanák meg, a Tagore sétányra nem hajtanának be a teherszállító autók.
– A tervezett negyven szobás szálloda nem számít nagynak. Az ehhez szükséges áruforgalom nem lenne nagyobb a jelenleg is a sétányon lévő vendéglátóhelyek igényénél. A környezetre gyakorolt hatást több szakhatóság is ellenőrzi, számos előírásnak kell megfelelni, ha ezek nem teljesülnek, nem is kaphatunk engedélyt a nyitásra – így Gyetvai Zsolt, aki hangsúlyozta: az, hogy az önkormányzat lenne a többségi tulajdonosa az ingatlannak, garancia arra, hogy az épület nem lesz elzárva a turisták elől, annak jelentős része szabadon látogatható lesz. Ez az érdeke egyébként a beruházó cégnek is, hiszen az épületben kávézó és étterem is helyet kapna, amelyeket nem szeretnének elzárni a látogatók elől. – Egy nagy panoráma teraszt tervezünk a hidegfürdő tetejére, ezt eleve úgy építjük meg, hogy bárki által látogatható legyen, ez a fő funkciója. Újra csak azt tudom mondani a terület jelentős része nem lesz elzárva senki elől sem – mondta végezetül Gyetvai Zsolt.
balatonfured.hu
Mert ha elindul a vonat...
2024.09.26.
Biztos nem Belgrádba ment a kérdéses járat... Akkor nem, hogy 32 percet késett volna, hanem 32 perccel előbb érkezett volna…
Bővebben
MÁV
2024.09.25.
A 32 perc az még csak lóf... sem. Ez tényleg így van. Bármit csak akkor lehet szóvá tenni, ha 120…
Bővebben
soha többet vonat!!!
2024.09.25.
Több éve vonatoztam utoljára és hétfőn egy világ dőlt össze bennem! a 13,05-ös tapolcai vonat 32 perces késéssel indult Füredről,és…
Bővebben