Remekművek, elmés vagy éppen mulatságos tárgyak, régi könyvek, kétszáz év kultúrája. Rég feledésbe merült illetve ötletességük miatt még ma is használt játékok. Nosztalgiázás és rácsodálkozás együtt. Gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt érdekes játékkiállítás nyílt a Városi Múzeumban.
A kecskeméti Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely gyűjteményéből összeállított tárlat legrégebbi tárgya egy 1780-ból származó német lottójáték, de a 19. század első feléből is láthatunk több játékot illetve gyermekkönyveket.
– A 19. század felbecsülhetetlenül sok nagyszerű vívmánnyal színezte a gyermekek mindennapjait; a hazai játékipar elindítása, gyermekintézmények alapítása, magyar nyelvű gyermekkönyvek és újságok megjelenése korábban ismeretlen távlatokat nyitottak. A 20. század kezdetén aztán már egész Európában, így hazánkban is művészek tervezték a gyermekek játékait egy napfényes, ígéretes jövőben bízva. E folyamatban kiemelkedő szerepet szántak a néphagyományoknak, azok gyűjtésének és kutatásának. Mindehhez a technika csodái és a különböző találmányok társultak. Ezek az eredmények a játékok rendkívül míves tárházát hozták létre. Mindebből adunk ízelítőt a füredi kiállításon – fogalmazott Kalmár Ágnes a játékmúzeum igazgatója.
A kiállítás december végéig látogatható, csütörtöktől vasárnapig 10-18 óra között.
A balatonfured.hu oldal megtalálható a Facebookon is, klikkeljen ide, lájkoljon minket, így új híreinkről azonnal értesülhet!
balatonfured.hu
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben