A trianoni békeszerződés a nemzet egyik nagy traumája, Magyarország elveszítette területének és nemzeti vagyonának mintegy kétharmadát, ráadásul az elcsatolt területeken hárommillió magyar is élt. Egy nem várt sokk volt – mondta Romsics Ignác történész.
Történelmi visszatekintésében Romsics Ignác az újrakezdések országának nevezte Magyarországot, megemlítve a mongol, tatár hadak rombolását, később a török uralmat, majd az 1867-1918 közötti virágzó és az épített kultúrában máig meghatározó korszak után az újabb sokkot: az 1920-ban aláírt trianoni békediktátumot.
– Az elcsatolt területek mintegy harmada közvetlenül az új határok túloldalán karnyújtási távolságra volt. Ez végképp elfogadhatatlanná tette a döntést. A békeszerződés évtizedekre meghatározta Magyarország politikáját, az ország és a nemzet újra megosztott lett. Sokan egyenesen úgy vélték, hogy ekkora katasztrófa után nem lehet talpra állni, ez egy újabb Mohács, de a történelem bizonyította, hogy Mohácsot követően is lehetett. Aztán 1947 után negyven évig nem vagy csak félrevezető módon lehetett beszélni Trianonról. A rendszerváltozáskor egyértelmű volt: a hazai külpolitikának a legfontosabb feladata az anyaország és a határon túli magyarság közti kapcsolat helyreállítása. Ez zajlik ma is. Jelenleg is sok vita van arról, mit lehet tenni, egyáltalán kell-e tenni valamit. Meggyőződésem, hogy a határok revíziójára nincs mód. Az Európai Unió biztosíték arra, hogy Magyarország érvényesíteni tudja érdekeit, az unión kívüli politizálás nem járhat eredménnyel – mondta a Trianon emlékműnél tartott beszédében Romsics Ignác Széchenyi-díjas történész, egyetemi tanár, aki az ünnepség előtt a Közösségi házban tartott előadást a békediktátumról.
A megemlékezésen a Litéri Zöldág Táncegyüttes, és Baksa Kata népdalénekes lépett fel.
A Jobbik füredi szervezete külön megemlékezést is tartott a Trianoni emlékműnél, ahol ifjabb Hegedűs Loránt református lelkész, Kepli Lajos (Jobbik) országgyűlési képviselő és Ujhelyiné Károlyi Krisztina önkormányzati képviselő mondott beszédet.
balatonfured.hu
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben