Viharos szélben, helyenként csöpögő esőben adott magával ragadó, elemi erejű koncertet Lajkó Félix és bandája a zsúfolásig megtelt Kisfaludy Színpadon. A tűzijáték ugyan elmaradt, de volt helyette igazi zenei élmény – senki más nem játszik így hegedűn és citerán sem. Fotógaléria.
Volt itt minden. Népzene, jazz, romantikusok, tangó, keringő, Bartók-féle örökség, feszes tempójú cigányzene, áradó improvizáció. Volt fönt és lent. Volt könnyedség, virtuozitás és átszellemült játék. Nem hallottam még zenét, ami ilyen hatással lett volna azokra, akik először hallják. Mert Lajkótól összeszorul az ember szíve.
A hideg, metsző szél dacára teljesen megtelt a Kisfaludy Színpad előtti tér, és bár a citerát egy idő után képtelenség volt behangolni és egyenesen a zenészek arcába fújta a port a szél, másfél órás hangulatos koncertet adott a zenekar. (Lajkó Félix hegedű, citera, Brasnyó Antal brácsa, Kurina Ferenc bőgő, Kurina Mihály cimbalom.)
Lajkó ezúttal is egyetlen szó nélkül játszotta végig a koncertet, csak egyszer dúdolta a mikrofonba, hogy I am the man from El Cavillo. Lajkó az maradt, ami: egy hegedűs, aki a szívéből zenél.
Katt a kis képre a többi fotóért.
{photogallery}1981{/photogallery}
Lajkó Félix a vajdasági Topolyán 1974-ben született, kultikus figura határon innen és túl. A népzenéből, a dzsesszből és a kortárs improvizatív zenéből egyszerre merítő hegedűjátéka előtt az ezredfordulóra az Egyesült Államoktól Japánig fejet hajtott a világ. Jellegzetes zenei világát rögzítő lemezei (Lajkó Félix és zenekara, Lajkó Félix-Lőrinszky Attila, Live at Academy, Lajkó Félix és bandája játszik, Félix, 7, Remény, A bokorból) nehezen megkaparintható és féltve őrzött kincsei a gyűjtőknek.
Az eddigi legnagyobb sikert a legfrissebb Mező című citerás albuma hozta, amely a világzenei toplista első helyén áll. Ilyen rangos helyre legutóbb a kilencvenes évek elején került magyar szerzemény, Sebestyén Márta egy felvétele. A WMCE (World Music Chart Europe) világzenei toplistájához havonta egyszer választják ki a legfrissebb világzenei lemezek közül az első 10-et a 24 különböző európai országból származó világzenei szakemberek.
balatonfured.hu
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben