Mostantól bárki számára látogatható a Széchényi Ferenc kastély alatti, több mint kétszáz éves pince, vagyis a Kaiser Géza Bormúzeum. A patinás, hangulatos múzeumot, amely borkóstolóknak, rendezvényeknek is helyet ad a Szent Benedek Gimnázium és Szakiskola üzemelteti.
Még 2004-ben újították fel az 1782-ben barokk stílusban épült kastély pincéjét, amelyben az iskola örökös igazgatójáról, Kaiser Gézáról elnevezett bormúzeumot alakítottak ki. A pince eddig is helyet adott különböző rendezvényeknek, ám a széles nagyközönség előtt zárva maradt. Az iskola bencés rendi fenntartói úgy gondolták, érdemes lenne a borkultúrát bemutató pincét mindenki számára nyitottá tenni.
– Szeretnénk, hogy minél többen lássák ezt az egyedi hangulatú, 230 éves pincét, és általa jobban megismerjék borainkat és talán magát a tanintézményt is. A bormúzeumban az iskola által készített hétféle bor palackozva megtalálható és megvásárolható, köztük a 2013-ban a Város borának választott olaszrizling, sőt előzetes egyeztetés után van lehetőség borkóstolásra, kisebb rendezvények lebonyolítására is. A látogatók a borkultúra mellett a Széchényi- kastély történetével is megismerkedhetnek. Hiszem, hogy van itt annyi érték és látnivaló, hogy egy kedvelt turisztikai hely legyen a pince – válaszolta a balatonfured.hu kérdésére Szigethi Csaba, a Szent Benedek Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium Balatonfüredi Tagintézményének igazgatója.
A bormúzeumban a 150-200 évvel ezelőtti szőlőművelés eszközei láthatók, köztük a legidősebb darab az 1800-as évek elejéről származó bálványprés. A különböző szakkönyvek és az iskola borai mellett a tanintézményhez kötődő borászok nedűi illetve az iskolával partneri kapcsolatban álló külföldi -francia, német, osztrák- intézmények borai is megtalálhatók.
A bormúzeum előzetes bejelentkezéssel (30/654-1728, vagy a titkarsag.balatonfured@szbi.hu e-mail címen) a hét minden napján, akár hétvégén is látogatható. Igény esetén a borkóstolás mellé ételt is felszolgálnak majd. A jelképes összegű belépők mellett különböző családi és csoportos kedvezményt is adnak.
A kastélyt Széchényi Ferenc a Nemzeti Múzeum alapítója építtette 1782-ben barokk stílusban, később eklektikus stílusban átalakították. A műemléki épület kilencven éven át a pihenés, szórakozás színtere volt, több mint 130 éve viszont az oktatást szolgálja. A nemes ház volt a mintája Jókai Mór Az arany ember című regényében Tímár Mihály kastélyának.
Széchenyi István is sokszor megfordult a kastélyban. Érett férfi korában nyaralhatott benne, 1835-ben még saját fürdőházat is terveztetett a tóparton, igaz elkészültéről nincsenek adatok. 1935-ben Szőlészeti és Borászati Szakiskola kezdte meg működését az épületben. Az átépítése során készült, az eklektika hatásait mutató vörös homokkő erkélye szép és gondos munkára utal.
balatonfured.hu
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben