Pár napra elhagyja törzshelyét, a Tagore sétányt és Brüsszelbe megy. Horváth Zsolt kintornás, évek óta tekeri a zenedobozt, romantikus, édes-bús dallamokat, keringőket csal ki belőle.
Gyerekkori álmát valóra váltva, hat éve verklis, jellegzetes figura, lassan hozzátartozik a város imázsához.
Tavaly részt vett az első magyar verklis fesztiválon, amelyen hatvan kintornás gyűlt össze a világ minden tájáról, ő volt az egyetlen magyar. A találkozón a legszebb verklinek választották meg a hangszerét.
Most Brüsszelbe készül, ahol március 18-án, egy szlovén képviselő az Európai Parlamentben szólal fel a verklisek, utcazenészek érdekében. Hogy a szavaknak nyomatéka is legyen, többen, a világ minden részéről a belga fővárosba utaznak, megszólaltatják a verkliket a parlamentben majd a város utcáin is.
– Ez régen egy szakma volt. Jelenleg kevesen vagyunk, bár néhány országban új reneszánsza van ennek, itthon 5-6 olyan verklisről tudok, aki kijár az utcákra zenélni. A fesztiválon szembesültem azzal, hogy a verklisek, érkezzenek bárhonnan, szinte testvérnek tekintik egymást. Meg kell őrizni ezt a közösséget, ez egy szép hagyomány, jó lenne megőrizni, becsben tartani, erről szól a brüsszeli esemény – válaszolta a balatonfured.hu kérdésére Horváth Zsolt, aki saját költségén utazik ki Brüsszelbe.
– A verkli számomra hangszer, mert muzsikus szív kell a megszólaltatásához. Fontos a dallam és a tempó is, hiszen másképp kell tekerni egy keringőt és másképp egy ragtime-ot. A békebeli idők hangulatát idézi ezért szerettem bele még gyerekkoromban. Később, amikor már a füredi vegyeskarral voltak fellépéseink, több városban is találkoztam vele. Tíz évig kutattam a verkli után, míg egy licitáláson nagy nehezen megszereztem a jelenlegi hangszert. Ez egyedi darab, nincs még egy ilyen a világon. Egy babakocsira felépített 26 sípos, tulajdonképpeni mini orgona. Büszke vagyok rá, mert nem egyszerű ilyet találni – magyarázza.
1900-tól jószerivel a második világháborúig mintegy ötezer utcazenész, kintornás szórakoztatta a budapesti bérházak lakóit illetve a ligetekbe járó polgári közönséget. A második világháború után azonban nem maradt épségben egyetlen sípláda sem, múzeumokban van belőlük csupán egy-két darab.
Horváth Zsolt közel száz melódiát tud játszani verklijén, de folyamatosan bővíti a repertoárt. A sajátos hangzásért a gyerekek éppúgy rajonganak, mint a felnőttek, ezért népi iparművésszel készíttetett mini verkliket, amelyek ugyan más mechanizmussal működnek, mint a több milliót érő kintornája, de ugyanúgy papírszalag segítségével szólaltatják meg a dallamokat. Vigyék csak haza magukkal ezt a hangzást, tekerjék meg és érezzék, hogy ehhez szív kell – mondja, és hozzá teszi: a kintornát rendszeresen összekeverik a wurlitzerrel, pedig előbbit a szív, utóbbit pedig csak egy automata működteti.
A verkli mechanikus hangszer, az oldalán levő kar tekerésével levegőt pumpálnak a fújtatókba, s működtetnek egy forgó hengert, amely lyukszalag vezérléssel továbbítja a levegőt a síprendszerhez. A dalok tekercseken vannak – íme, a rövid leírás a korabeli tekerőlantról, amit kintornának is hívnak. Olaszországban készítettek először ilyen öt hangú, rögzített dallamokat játszó zeneládát. Már a 18–19. században használták templomokban illetve utcai hangszerként. A feljegyzések szerint sokszor egy majom ült a zeneláda tetején, s gyűjtötte a zenéért járó pénzt.
Horváth Zsoltot gyakran hívják vásárokba, filmforgatásokra, idén megy Lengyelországba és Romániába is zenélni. Füreden több fesztivál állandó résztvevője, és hacsak teheti a Tagore sétányon is zenél.
– Szeretek a sétányra kimenni, amint megszólal a verkli máris körém gyűlnek az emberek. A hangja valahogy vonzza a figyelmet. Azt szeretem a legjobban, hogy idegen emberek körbeállnak és csupán a zene, a régi időket idéző hangzás folytán elkezdenek egymással és velem beszélgetni, felidézik a gyerekkori emlékeiket. Nem kell ennél több – mondja.
balatonfured.hu
kiváncsi autós
2025.04.14.
Ami Ausztriát illeti, van egy érdekes jelenség. Sokszor látogatjuk a burgenlandi rokonainkat. Kifelé menve hogy hol a határ, azt becsukott…
Bővebben
Gab
2025.04.13.
Pontosan ott, ahol a MNB alapítványi pénzei, és a magánnyugdíjpénztári befizetéseink. Egyébbként az üzemanyag árában is van "útadó". Na, az…
Bővebben
Francia krémes, jaj nekem
2025.04.10.
Bergmann Gabi díjához én is gratulálok, de vérző szívvel, mert ha arra járok, mindig be KELL oda mennem, és akkor…
Bővebben