Tovább építjük Jókai kultuszát. Az író szellemiségéhez hűen azért tevékenykedünk, hogy otthon érezhesse magát itt mindenki, meghitten és oldottan – mondta az ünnepségen Bóka István.
– Öt éve írtunk alá kulturális megállapodást Debrecen városával, az volt a szándék, hogy keressük a kapcsolatot a hozzánk hasonlóan gondolkodókkal. Ez időközben sikertörténet lett. Most a nagy múltú, patinás, a kultúra iránt elkötelezett Gyulával kötünk együttműködési szerződést – mondta dr. Bóka István polgármester a Jókai Emlékház udvarában rendezett hagyományos ünnepségen, aki hangsúlyozta: Jókai szellemisége nemcsak Füred, hanem az egész ország közös öröksége.
– Füred nem csupán egy színes képeslap, hanem egy kultúrtáj. Füred nem állt meg a strandok homokjánál, hanem évről évre újabb horizontokat nyit, újabb kulturális kínálatot ad. A város megőrizte, ugyanakkor tovább is gondolta értékeit, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a két évtizedes hagyománnyal rendelkező Jókai-napok – mondta megnyitó beszédében Halász János, az EMMI kultúráért felelős államtitkárra, a rendezvény fővédnöke, aki kiemelte: Debrecen után újabb példaértékű együttműködést kötött a város, ezúttal Dél-Alföld legszebb településével, Gyulával. – A három városban az a közös, hogy mindenütt látszik a cselekvő polgári akarat és az identitás megélésének öröme – tette hozzá.
A 23. alkalommal megrendezett ünnepségen Görgényi Ernő a díszvendég Gyula polgármestere úgy fogalmazott: Jókait egy drámai esemény köti Gyulához, 1849. augusztus 13-án, a Világosi fegyverletétel éjszakáján, az Erkel család háza adott menedéket neki és feleségének, amit Egy napom Gyulán című írásában fel is jegyzett. Az író 1893-óta díszpolgára városunknak.
Görgényi Ernő a balatonfured.hu kérdésére elmondta: Füred a kedvenc balatoni városa, többször járt már itt családjával. – Számunkra példaértékű ami Balatonfüreden zajlik, tudunk tanulni abból, ahogy itt az értékeket őrzik és a turizmust kezelik. Azon leszünk, hogy az együttműködést tartalommal töltsük meg, hiszen ezzel egymást erősíthetjük – mondta a polgármester.
Az ünnepségen Kiss Ottó József Attila-díjas költő olvasta fel A kék fonál című Füredet megidéző versét.
Az ünnepség részeként a debreceni Déri Múzeum eredeti Jókai és Csokonai kéziratokat illetve személyes tárgyakat állított ki a Jókai Emlékházban, amelyek egy hónapon át lesznek láthatók Füreden.
Jókai egykori villájának udvarán az egybegyűltek megkoszorúzták az író obeliszkjét. Az ünnepség után a Békés megyei Bárka irodalmi folyóirat szerkesztősége mutatta be a lapot a Bergmann cukrászdában, majd Praznovszky Mihály irodalomtörténész a Jókai-könyvsorozat legújabb kötetéről beszélt.
A programok folytatódnak: debreceni grafikusok munkáiból nyílik kiállítás, az esti ünnepi gála után rendhagyó séta indul a reformkori városrészben, szombat pedig a közkedvelt Jókai-bableves verseny jegyében telik. Részletes program itt.
A balatonfured.hu oldal megtalálható a Facebookon is, klikkeljen ide, lájkoljon minket, így új híreinkről azonnal értesülhet!
balatonfured.hu
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben