A városi értéktár célja: összegyűjteni és dokumentálni a település szellemi vagyonát. Bárki tehet javaslatot, így kialakulhat egy valóban átfogó kép Füred értékeiről.
A 2012-ben hozott Hungarikum-törvény lehetőséget nyújt minden településnek egy helyi értéktár felállítására, a kezdeményezéshez csatlakozott Balatonfüred is. Minden szellemi, anyagi, természeti és közösségi érték, vagy termék, alkotótevékenység, hagyomány, tájhoz és élővilághoz kapcsolódó jelenség, épület, szobor, természeti környezet, rendezvény, a vendéglátáshoz, turizmushoz köthető attrakció egyaránt felkerülhetnek a listára.
A Magyar Értéktár alulról építkező piramis rendszer, amely több szinten összegzi a javaslatok alapján összeállított értékeket. A települések helyi értékeiből állítják össze a megyei értéktárat, azokból pedig az összes hazai tájegységet átfogó magyar értéktárat, amelyből aztán kiemelik a hungarikumokat.
A városi értéktárba akkor kerülhet be egy, a város területén található érték, ha valaki írásban kezdeményezi azt az alább csatolt formanyomtatványon. A beérkezett javaslatokat az önkormányzat Humán Bizottsága időközönként összegzi és az adott terület szakértőivel megvitatja.
Adatlap – javaslat az értéktárba kerüléshez
A Balatonfüred Városi Értéktár teljes listája és részletes anyagai megtekinthetők itt.
Néhány példa a városi értéktárból:
FÜREDI ANNA-BÁL
Az első Anna-bált 1825. július 26-án rendezte meg Balatonfüreden a Horváth-házban Szentgyörgyi Horváth Fülöp János leányának, Anna-Krisztinának a tiszteletére. A település centrumában álló, 1798-ban elkészülő copf-stílusú épületben rendezett első bálon ismerkedett meg Anna leendő férjével, Kiss Ernővel, aki később a szabadságharc altábornagyaként a tizenhárom aradi vértanú egyike lett. További részletek itt.
BARICSKA CSÁRDA
Egyes feljegyzések szerint már az 1700-as években is emlegették az épületet, más források szerint voszont annyi bizonyos, hogy 1811-ben már működött a csárda. Mindenesetre az épületben őrzött régi prés a belevésett évszám szerint 1833-ban készült. Az épületet 1970-ben átalakították.
BALATONI HAJÓZÁS
A szervezett balatoni hajóközlekedés története 1846. szeptember 21-én kezdődött, ekkor indult útjára a Kisfaludy, és ekkor indult meg a forgalom Keszthely, Balatonkenese, Alsóörs és Balatonfüred között. Fő kezdeményezője és anyagi támogatója Széchenyi István volt, de 1842-ben, egy füredi nyaralása során Kossuth Lajos is felvetette a balatoni hajózás ügyét. A Balaton Gőzhajózási Társaság 1846-ban tartotta első közgyűlését, amelynek Széchenyi István lett az örökös elnöke. Részletek itt.
kiváncsi autós
2025.04.14.
Ami Ausztriát illeti, van egy érdekes jelenség. Sokszor látogatjuk a burgenlandi rokonainkat. Kifelé menve hogy hol a határ, azt becsukott…
Bővebben
Gab
2025.04.13.
Pontosan ott, ahol a MNB alapítványi pénzei, és a magánnyugdíjpénztári befizetéseink. Egyébbként az üzemanyag árában is van "útadó". Na, az…
Bővebben
Francia krémes, jaj nekem
2025.04.10.
Bergmann Gabi díjához én is gratulálok, de vérző szívvel, mert ha arra járok, mindig be KELL oda mennem, és akkor…
Bővebben