Ferencsik János halálának harmincadik évfordulója alkalmából emlékszobát avattak a róla elnevezett zeneiskolában. A huszadik század egyik meghatározó karmester géniusza volt.
A zeneiskola földszintjén berendezett emlékszobában a karmester több személyes tárgya mellett látható egyebek mellett a pianínója és elkoptatott karmesterpálcája is. A család hagyatékából berendezett teremben fényképek, régi lemezborítók, levelek idézik meg Ferencsik Jánost.
– 1954-ben vásárolt a Tamás hegyen házat. Lenézett a hegyről és látva a természet, az ember és a teremtő harmóniáját, eldöntötte, itt kell élnie. De nemcsak második otthonául választotta Füredet, hanem aktívan részt vett a város közösségi életében. Erőteljesen szorgalmazta a zeneoktatás megteremtését a városban, az első zongorát is ő adományozta, számos koncert és bemutató fűződik nevéhez. Nem véletlen, hogy 1982-ben ő kapta meg elsőként a város díszpolgára címet – mondta a megemlékezésen Bóka István polgármester, aki végül Ferencsik János 1983. októberében, az akkori zeneiskola avatásán elmondott beszédéből idézett: Az ember nem lehet meg a szellem gazdagítása nélkül, ennek legfontosabb eszköze pedig a zene.
Képgaléria. Katt a kis képre.
{photogallery}2536{/photogallery}
A megemlékezésen jelen volt Ferencsik János unokahúga, Illényi Gáborné, (címlapképünkön) aki szigorú, a pontosságot megkövetelő, szabályszerető, ám mély érzésű, figyelmes, rendkívüli felkészültségű emberként jellemezte a karmestert.
Gulyás Dénes operaénekes, aki több alkalommal is együtt dolgozott Ferencsikkel úgy fogalmazott: ízig-vérig zenész volt, akinek az volt a legfontosabb, hogy a zenében rejlő megmagyarázhatatlant, a titkot átadja a közönségnek.
– A zene volt a legfontosabb számára. Korszakos karmester volt – vélekedett a művész.
A zeneiskola zsúfolásig telt dísztermében Antal Mátyás a Nemzeti Énekkar igazgatója, Kovács Géza a Nemzeti Filharmonikusok főigazgatója, Kovács János a Magyar Állami Operaház első karmestere, Váradi Katalin karmester, Ferencsik János egykori korrepetitora és Marton László színigazgató emlékezett meg a karmesterről.
A közös visszaemlékezésből kiderült: Ferencsik rendkívüli kisugárzással bírt, erős személyisége, tiszta, pontos gondolkodása, a zene iránti alázata révén már életében legendává vált.
A rendezvényen a város polgármestere bejelentette: hogy még idén ősszel felavatják Ferencsik János mellszobrát a zeneiskola udvarában.
balatonfured.hu
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben