Több legenda kering róla, nyughatatlan volt és kalandvágyó. Fényképezett a spanyol polgárháborúban, a második világháborúban, Kínában, Vietnamban. Háborús riportfotóival megmutatta mire képes az emberiség és mit képes elviselni. A 20. század egyik legjelentősebb fotográfusának képeiből nyílt kiállítás Füreden.
– Különleges intimitása van ennek a kiállításnak, sokszor láttam már Capa képeit, személyes viszonyban vagyok velük, de most mégis olyan, mintha először látnám őket. Sokféle arcát mutatják meg a kiállított fényképek, pedig Capa minden képe ugyanarról szól, rólunk emberekről. Capa mindegyik felvétele által, magának a fotográfusnak a tekintetét látjuk, ez teszi felejthetetlenné a képeit, amelyek azt üzenik, hogy a veszély, a tragédia itt van körülöttünk – e szavakkal nyitotta meg a kiállítást Keleti Éva fotográfus.
Fotógaléria a megnyitóról, katt a kis képre.
{photogallery}3021{/photogallery}
Az érdeklődőket a kiállítás kurátora Fisli Éva, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának történész-szakmuzeológusa vezette végig a termeken, hangsúlyozva, időt kell szakítanunk Capa képeinek megtekintésére, hiszen csak így válhat láthatóvá a fotográfiái valódi tartalma.
A Mozgásban című, a Vaszary Villában nyílt kiállítás mintegy félszáz képet mutat be – és több vetített anyagra épít. A három tematikára osztott tárlat a világhírű fotóriporter tekintetét követve elsősorban azt szemléltetni, miféle képeket tár elénk a múlt, ha másképpen nézzük, mint eddig. Capa dinamikus pillanatokat megörökítő képeit mutatja be a kiállítás, legyen szó a hadszíntér vagy a békeidő jeleneteiről. Láthatók olyan felvételek is, amelyek az ekkor már amerikai állampolgárságú fotóriporter 1947-48 során tett Kelet-Európai, részben magyarországi látogatása alkalmából készültek.
1913-ban Budapesten született Friedmann Endre néven. 1931-ben hagyta el Magyarországot, négy kontinens huszonhárom országában fordult meg. A háborús riport műfajának egyik legkiemelkedőbb alakja, személyével megteremtődött a modern háborús fotóriporter prototípusa. A Robert Capa néven világszerte ismertté vált fotós elsősorban Kassák hatására regényírónak készült. Fotóriporterré és tudósítóvá a történelem alakulása, valamint a fotográfia rohamos technikai fejlődése tette.
Bár sosem lett gazdag, mindig tele volt ötletekkel, amikben sok pénz lehetősége rejtezett. Tőle származik az a mondás: „én sohasem fogok milliókat keresni. Az keres milliókat, akinek van egy jó ötlete. Ha az embernek húsz jó ötlete támad naponta, szét kell osztania őket.” Büszke volt agyafúrtságára, amit magyarságának tulajdonított. Visszájára fordította az ismert és már idézett hollywoodi mondást. Az ő előadásában így hangzott: „nem elég, ha tehetséges vagy, magyarnak is kell lenned”.
Alacsony testalkata ellenére odavoltak érte a nők, korának egyik legigézőbb ideálja, maga Ingrid Bergman is szeretője volt. Szenvedélyes játékos, bátor haditudósító és hős, akiről nemzedéke legjobb írói emlékeznek meg elismeréssel. Legendás személyiségében a fikció és a valóság kibogozhatatlanul összemosódik.
A Magyar Nemzeti Múzeum 2008-2009 fordulóján mintegy ezer Robert Capa felvételt vásárolt a művész hagyatékát őrző New York-i International Center of Photography gyűjteményéből. A felvételek négy földrész huszonhárom országában készültek. A spanyol polgárháborút, a normandiai partraszállást, az Izrael állam megalakulását és az indokínai háborút megörökítő képek. Capát 1954-ben, Indokínában aknára lépett, stílszerűen fényképezés közben érte utol a halál. Életműve világhírű, halhatatlan fotóriporterré tette.
A kiállítás augusztus 9-ig látogatható a Vaszary Villában.
balatonfured.hu
slam
2024.09.16.
Rendben, akkor gondolja így! Peace!
Bővebben
Szintén füredi
2024.09.15.
Válasz Dunántúli Szakmabelinek: megpróbálom úgy megfogalmazni, hogy segítsek is a "megfejtésben" és meg is jelenhessen. "Illetékesek" alatt két szóra gondoltam,…
Bővebben
egy füredi+13ezer
2024.09.15.
Tisztelt slam! Igaza van, nem vagyok 79 éves, csak dec. 8.án leszek az. Elnézést a pontatlanságért. Mások nevében sem fogalmaztam,…
Bővebben