Hegedűs Endre Kossuth-díjas zongoraművész kedvenc zeneműveiből tart szólóestet a városban. Lélekgyógyító koncertet ígér, amelyen az öröm és a sötét mélység egyaránt megidéződik.
– Az egyfajta kegyelmi állapot, ha a zongoraművész megkötés nélkül állíthatja össze a szóló koncert repertoárját. Füreden megkaptam ezt a lehetőséget, így a kedvenceimet játszom. A műsort, mint minden fellépésemet, lélekgyógyítónak szánom. Hitemet megélő és valló zongoraművészként az a hivatásom, hogy átadjam a zene örömét. A technikai virtuozitás csak egy fontos alkotóeleme a zongorázásnak, a lényeg a hangok mögött van. A koncerten nagyon fontos, hogy a közönség és én magam is, át tudjuk élni a muzsikát – így Hegedűs Endre.
– Kik a kedvencei, milyen művek hangzanak majd el?
– Bach egyik áriájával kezdem a koncertet, az eddigi háromezer fellépésem során talán ezt a darabot játszottam legtöbbször, mégis mindig újat tud mondani számomra. Utána kedvenc zeneszerzőmtől, Beethoventől két veretes művet zongorázom. Erő, lendület, mélység és kitörés a sötétségből, ezek oly jellemzőek Beethoven műveire. Majd Chopin következik, az álmodozó, fantáziáló, gyengéd lelkű, magányos zeneszerző. Rendkívüli volt a kifejezés tára, ezt érzékeltetve a népszerű noktürn után az egyik legvadabb művét is eljátszom. Végül Liszt Ferenctől adok elő három darabot. Közösen megidézzük a természetet, elhangzik a népszerű keringő és zárásként a ritkán hallható 14. magyar rapszódia.
– Hogy készül a szólóestre?
– Napi négy órát gyakorlok a vasárnapi koncertre, a megszólaltatott művek hiába vannak benne a kezemben és az agyamban. A zongorázás, egyfajta akrobatika, ezernyi hangot kell megszólaltatnom, ehhez pedig gyakorlás kell. Nem lehet lazítani, egy hét szünetet már észreveszek a játékomon. Bezzeg a romantikában senkit nem érdekelt, hogy a zongorista mennyi hangot ütött mellé egy-egy koncerten, ma viszont a közönség CD minőséget vár el az előadótól, ezért nagyon kell koncentrálni, hogy a technikai minőség produkálása mellett ne sikkadjon el a lényeg: a zene megszólaltatása. A zongoraest, olyan, mint a vágott virág, amely ugyan gyorsan elhervad, de jó esetben mégis maradandó örömöt okoz.
– Előszeretettel jár Balatonfüreden, sokadik koncertjét adja a városban.
– Balatonfüredre mindig nagy örömmel jövök, nemcsak zenélni, hanem látogatóként is. Imponáló az a szellemiség és kultúra iránti fogékonyság, amely a balatoni térségből messze kiemeli a várost, – ezért erősen kötődöm Füredhez.
A koncert részletes programja.
Hegedűs Endre Kossuth-és Liszt-díjas zongoraművész túl van több mint háromezer nyilvános fellépésen, készített közel negyven CD-t illetve DVD-t. 24 órányi koncertfilmet forgattak vele a magyar és a japán televíziók. 76 alkalommal vett részt hangversenykörúton Japánban, mintegy harminc fellépés-sorozata volt az Egyesült Államokban. Zongoraművész feleségével, Hegedűs Katalinnal együtt indították el a nyári Holdfény Esteket Budapesten.
balatonfured.hu
Foto:MTI/Czimbal Gyula
pedig szeretem a sört
2024.09.03.
Érdekes hozzászólás.Visszakérdezek: tapolcai, nemesgulácsi, akali, esztergomi, zirci, stb. ismerőseinknél sosincs baj a vízzel. (Pedig kánikula ott is van.) Vajon miért??…
Bővebben
aggódom szeretett Füredemért
2024.09.02.
Több okból is a szerencse kegyeltje vagyok, 8 nyelvet beszélek jól, és így módomban áll sok politikai-gazdasági-stb. cikket, véleményt eredetiben…
Bővebben
strandoló
2024.09.01.
Kedves pedig szeretem a sört! A hosszan tartó kánikulára, mint okra nem gondolt?
Bővebben