Rendhagyó módon retrospektív fotókiállítás kísérte a Tempevölgy folyóirat új számának bemutatóját. Érdekes kordokumentumok egy mára szinte teljesen elfeledett füredi fotográfustól.
Az 1924-ben Balatonfüreden, a mai Csók utca 15. szám alatt álló Ágnes-villában született Talabér Gyula, az ötvenes években készített felvételeiből nyílt kiállítás a Vaszary Galériában. A fiatalon elhunyt alkotó képei illusztrálják a Tempevölgy folyóirat legújabb számát.
Az eredetileg kertészeti kutatóként dolgozó Talabér, az 1950-es és 1960-as évek fordulójának Balatonfüredét dokumentáló és láttató életművét kizárólag a leszármazottaknak köszönhetően ismerhetjük. Ők őrizték meg ugyanis az Ágnes-villa padlásán töredékes levelezését, fekete–fehér fényképeit, üvegnegatívjait. Talabér, bár nem foglalkozott hivatás szerűen a fotográfiával, több szakmai díjat kapott, Távolban egy fehér vitorla című képével (alább csatolva) külföldi kiállításon is szerepelt, sőt Zákonyi Ferenccel közösen az Utazás a Balaton körül Kenesétől Keszthelyig illetve a Tihanyi félsziget című, az ötvenes évek közepén megjelent diafilmekben is részben az ő felvételei láthatók.
– Már-már kommersz, de helyesebben talán egyszerűnek nevezhető témaválasztás jellemzi Talabért, teszi különösen értékessé fotói többségét a (hely)történész számára. Hiszen a korabeli Füred számos apró részletét örökítette meg, ezen felül azonban – tágabb horizontról szemlélve mindezt – nem csak a füredi élet részleteit lelhetjük fel, hanem például a manapság oly divatos retró jegyében a korai Kádár-korszak hajviseletének, ruházatának, gesztusainak is gazdag tárházát. Figyelme nem csupán a turisták által látogatott nyári Füredre terjedt ki: fotózta a település fölött meghúzódó Koloska-völgyet, a Füredhez csatolt Arács falusias házait, a kikötőben a hajókat, a halászokat és kocahorgász kisfiúkat, a hajógyári munkásokat. A fürdőteleptől feljebb a piacot, az árusokat, a hétköznapi embereket, a pályán sportoló fiatalokat. Színes mozaikok alkotják tehát füredi hagyatékának zömét – írja Katona Csaba történész tanulmányában.
Talabér Gyula elsősorban a hétköznapi élet pillanatait örökítette meg, így hagyatékának komoly helytörténeti értéke is van. Láthatjuk a korabeli divatot, a kisvárosias Füredet, az eltűnt épületeket.
– Szakmai sikerei, amelyeket 1958–1960 között aratott Talabér Gyula, azt látszanak alátámasztani, hogy komolyabb fotós karrier várhatott volna rá, ha aktivitását nem töri meg betegsége. 1961-től egészsége folyamatosan és gyorsan romlott, 1962-ben pedig fiatalon, 38 évesen elhunyt. Ilyen értelemben pályája csonka, torzóban maradt. Ám fennmaradt képei hitelesen tanúskodnak a korabeli Balatonfüred és a Balaton mindennapjairól, köszönhetően a leszármazottak gondosságának. Rövid életének vázlata pedig sajátos példaként hozható fel a 20. századi Magyarországot, ezen belül a Rákosi- és a korai Kádár-korszakot idézőn – írja Katona Csaba.
A kiállítás január 3-ig látogatható a Vaszary Galériában.
balatonfured.hu
pedig szeretem a sört
2024.09.03.
Érdekes hozzászólás.Visszakérdezek: tapolcai, nemesgulácsi, akali, esztergomi, zirci, stb. ismerőseinknél sosincs baj a vízzel. (Pedig kánikula ott is van.) Vajon miért??…
Bővebben
aggódom szeretett Füredemért
2024.09.02.
Több okból is a szerencse kegyeltje vagyok, 8 nyelvet beszélek jól, és így módomban áll sok politikai-gazdasági-stb. cikket, véleményt eredetiben…
Bővebben
strandoló
2024.09.01.
Kedves pedig szeretem a sört! A hosszan tartó kánikulára, mint okra nem gondolt?
Bővebben