Életöröm és dráma, napfény és ború egyszerre a tárlaton. Vaszary János festményeiből nyílt kiállítás a Vaszary Galériában, amely a híres család történetébe is betekintést ad.
Vaszary János remekművei mellett a kiállítás grafikákkal, tablókkal mutatja be a szerteágazó tehetségű Vaszary család művésztagjait, köztük Kolost, a száz éve elhunyt hercegprímást.
Vaszary Kolos, Vaszary János és a Vaszary család művésztagjait bemutató kiállítás nyílt a Vaszary Galériában. A Magyar Nemzeti Galériával közös tárlatot az egykori főapát, Vaszary Kolos halálának 100. évfordulója emlékére rendezték.
A látogatók 21 Vaszary János festményt – köztük az ötven év után meglelt Kereszténység címűt- nézhetik meg a kiállításon, amely több témaegységet ölel fel. A tárlat bemutatja magát az épületet a Vaszary villát, egykori tulajdonosát és lakóját az egyházfőt, a Vaszary család művész tagjait, és persze Vaszary Jánost (1867-1939) a kiemelkedő jelentőségű festőt, akinek felvillantja az egyházi megbízásait, a balatoni kötődését, a mediterrán tájakhoz fűződő viszonyát valamint impresszionista alkotásait is.
Fotógaléria a megnyitóról. Katt a kis képre.
{photogallery}3306{/photogallery}
– Vaszary János európai ívű alkotó, meggyőződésem szerint ott van a magyar művészettörténet top öt festője között. Festményei soha nem voltak provinciálisak, öntörvényű és szabad szellemű, toleráns művész volt. Megmaradhatott volna a konzervatív, kötött formavilágnál, amellyel kezdte a pályáját, de ő nyitott volt és rendre megújuló. Így az oltárképtől eljutott a modernizmushoz, olyannyira, hogy a harmincas évek elején rendkívüli pedagógiai és művészi hatása ellenére felmentették tanári állásából a Képzőművészeti Főiskolán. Túl reformistának számított akkoriban, aki képtelen a megalkuvásra. Nagy hatású alkotó volt, számtalan festő tartotta példaképének, sokan követték és utánozták. Meghatározó jelentőségű művész, aki a különböző korszakainak mindegyikében főműveket alkotott – válaszolta a balatonfured.hu kérdésére Plesznivy Edit, művészettörténész, a kiállítás kurátora.
Vaszary János összesen 14 portrét készített Vaszary Kolosról, ezek közül kettő látható a tárlaton, az egyik rendhagyó módon mosolyogva, fesztelenül, ám a jellegzetes fürkésző tekintettel ábrázolja az egyházfőt.
– A Vaszary család művészei mind maradandót alkottak, elsősorban Vaszary János, akinek mindegyik korszakából láthatunk itt egy-egy izgalmas, jelentős művet. Elementárisak a Kolos portrék, de láthatjuk itt a szikár, lecsupaszított alakjait is, a balatoni tájat megörökítő festményeit, köztük a tihanyi Biológiai Kutatóintézet számára készült Víz alatti világ című pannót illetve a vad színű, lángoló életkedvet sugárzó franciás képeit is – mondta megnyitó beszédében Smohay András, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum igazgatója.
Az egyházfő, Vaszary Kolos unokaöccsén, a festőóriás Jánoson kívül az 1920-as évek első felében több jeles író és művész tagja is volt a Vaszary famíliának. Festőként Gadányi Jenő öregbítette apja hírnevét, színházi szerzőként és rendezőként az 1963-ban elhunyt Vaszary János, színésznőként az 1965-ben elhalálozott Piroska és az 1985-ben elhunyt Vaszary Gábor író, akinek regényei a Vaszary Kávézóban ki is kölcsönözhetők.
A kiállítás január 5-ig látogatható.
balatonfured.hu
slam
2024.09.16.
Rendben, akkor gondolja így! Peace!
Bővebben
Szintén füredi
2024.09.15.
Válasz Dunántúli Szakmabelinek: megpróbálom úgy megfogalmazni, hogy segítsek is a "megfejtésben" és meg is jelenhessen. "Illetékesek" alatt két szóra gondoltam,…
Bővebben
egy füredi+13ezer
2024.09.15.
Tisztelt slam! Igaza van, nem vagyok 79 éves, csak dec. 8.án leszek az. Elnézést a pontatlanságért. Mások nevében sem fogalmaztam,…
Bővebben