A 20. század egyik kulcsfigurája, az op-art, a kinetikus és a geometrikus absztrakt művészet irányadó képviselője, az illúziók mestere, Victor Vasarely kiállítása nyílt meg a Vaszary Galériában. Egy avantgárd, akit az egész világ ismer.
– Vasarely egy új művészeti irány elindítója volt. Az op-art az optikai csalódásra alapoz, de érdekes módon erős hatással volt például az építészetre is. Vasarely új formarendet hozott létre. Hallatlanul precízen megszerkesztett képei a transzcendens világba vezetik a szemlélőt, bizonyos téri mozgást, hullámvonalakat, tükröződéseket, téri mélyülést hoznak létre. Életünk lényege a mozgás, a teljes nyugalom a halál – e szavakkal nyitotta meg a kiállítást Konok Tamás, Kossuth-díjas festőművész, aki hangsúlyozta: Vasarely élete végéig kötődött Magyarországhoz, nemcsak a művészetben, de a művészet értékesítésében is újat hozott, hiszen az értékes, de sokszorosított alkotásait elérhető áron lehetett megszerezni, ezzel széles körben tette népszerűvé alkotásait, egyáltalán a képzőművészetet.
Fotógaléria a megnyitóról. Katt a kis képre.
{photogallery}3770{/photogallery}
Victor Vasarely (Vásárhelyi Győző 1906–1997) számára a grafikai tervezésben való jártasság volt a kiindulópontot. A művész Pécsett született. Gyermekkora nagy részét Pöstyénben (ma Szlovákia) töltötte. 1919-től kezdve családjával Budapesten élt. 1929-ban beiratkozott a weimari Bauhaus művészkörből végleg visszatérő Bortnyik Sándor budapesti magániskolájába, a Műhelybe. Bortnyiknál a funkcionalista műhely-szemléletet, a grafikai tervezés és az új tipográfia alapelveit sajátította el, „bauhausi megalapozottságot” biztosítva művészetének. Az 1930-ban Párizsban letelepedő Vasarely az avantgárd tradíciók örököseként fellépve egy mindenki számára érthető és elérhető művészi alkotói elv kidolgozásába kezdett.
Törekvései a nála két évtizeddel fiatalabb Andy Warholéhoz voltak hasonlatosak, a művészetet mindketten igyekeztek megszabadítani az elitista hagyományoktól. A festészeti programját Plasztikai ABC-nek (Alphabet plastique) nevező Vasarely vizuális kísérletei a kor tudományos eredményeit vették alapul a pszichológia, a kibernetika és az asztrofizika felfedezései egyaránt felkeltették a figyelmét. Elméleti kutatásaiban központi szerepet kapott az a sík geometriai alakzatokból, valamint az azokat kitöltő színekből álló vizuális rendszer, amely a néző számára egy különös érzékcsalódást, optikai illúziót hoz létre.
A budapesti Vasarely Múzeum gyűjteményéből válogató füredi kiállításon többek között látható három nagy értékű szitanyomat-sorozat (Gordes, Hommage à J.-S. Bach, Cinétique N-B) is. A kiállítás kurátora: Orosz Márton, a Vasarely Múzeum művészettörténésze.
Vasarely: Szerigráfiák, multiplikák című kiállítása július 27. – január 8. között látogatható a Vaszary Galériában.
balatonfured.hu
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben