A tavaly megszavazott, majd a nyáron visszavont 300 milliárdos balatoni fejlesztési keretet megkapja a térség, sőt 20 százalékkal nő a keret – hangzott el Balaton Fejlesztési Tanács ülésén.
A korábban megígért 300 milliárd forintnyi uniós keret körülbelül 20 százalékkal bővült, és több lesz a visszavont kormányhatározatban szereplő 24 milliárd forintos hazai forrás is. Az elbíráláskor a közlekedésfejlesztés és a környezetvédelem területére jut majd a legtöbb forrás. Az új tervezet szerint nincsenek vesztesei a Balaton fejlesztési program újragondolásának, de a döntés nem végleges, a kormánynak még el kell azt fogadnia – fogalmazott Tóth Tamás, a Miniszterelnökség főosztályvezetője, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) füredi ülésén.
Mint arról korábban beszámoltunk, tavaly év végén, soha nem látott, 312 milliárd forintos Balaton térségi fejlesztési csomagot jelentett be a kormány, majd idén nyáron hideg zuhanyként jött a hír: a 2014-2020 közötti turisztikai támogatásról szóló kormányhatározatot visszavonták, a kiemelt régió mégsem kapja meg a beígért pénzeket.
Most úgy tűnik, a visszavonás oka a 2016 márciusában meghozott kormánydöntés volt, miszerint át kell alakítani a turizmussal kapcsolatos állami intézményrendszert és felül kell vizsgálni a turizmust fejlesztő programokat, köztük a kiemelt üdülőterületnek számító balatoni térséget.
A BFT ülésen elhangzott: 2014-2020 közötti fejlesztési szakaszra az üdülőrégióból eddig 926 projekt érkezett, 180 település közül 120 pályázott valamilyen forrásra. Támogatást eddig 134 projektnek ítéltek meg mintegy 129 milliárd forint értékben. A térség városai közül Balatonfüred az egyik legérdekeltebb település, több mint hatvan pályázatot nyújtott be.
A komplex program, a turizmus mellett a természeti, a gazdasági és kulturális környezetet is egyaránt érinti. A balatoni stratégia legfőbb célkitűzései a kormányzati célokhoz igazodnak, így a gazdaságfejlesztésről, gazdaságélénkítésről és munkahelyek teremtéséről szólnak, főként a turizmuson keresztül. Az eredeti koncepció szerint turisztikai fejlesztésre 26,7 milliárd jut, ebből 3,5 milliárd kerékpárutak építésére és 2,5 milliárd a borutak kialakítására. A gazdaság fejlesztésére 25,2 milliárd forint volt az előirányzat, elsősorban a balatoni cégek versenyképességének a javítása érdekében. A Balaton vízminőségének a javítása, a Sió zsilip felújítása, infrastrukturális fejlesztések, a kikötők valamint a közúti-, a vasúti-, illetve a vízi közlekedés fejlesztése, az elektromos körvasút kiépítése és a központi forgalomirányítás megvalósítása is szerepelt a koncepcióban.
balatonfured.hu
slam
2024.09.16.
Rendben, akkor gondolja így! Peace!
Bővebben
Szintén füredi
2024.09.15.
Válasz Dunántúli Szakmabelinek: megpróbálom úgy megfogalmazni, hogy segítsek is a "megfejtésben" és meg is jelenhessen. "Illetékesek" alatt két szóra gondoltam,…
Bővebben
egy füredi+13ezer
2024.09.15.
Tisztelt slam! Igaza van, nem vagyok 79 éves, csak dec. 8.án leszek az. Elnézést a pontatlanságért. Mások nevében sem fogalmaztam,…
Bővebben