A tavaly megszavazott, majd a nyáron visszavont 300 milliárdos balatoni fejlesztési keretet megkapja a térség, sőt 20 százalékkal nő a keret – hangzott el Balaton Fejlesztési Tanács ülésén.
A korábban megígért 300 milliárd forintnyi uniós keret körülbelül 20 százalékkal bővült, és több lesz a visszavont kormányhatározatban szereplő 24 milliárd forintos hazai forrás is. Az elbíráláskor a közlekedésfejlesztés és a környezetvédelem területére jut majd a legtöbb forrás. Az új tervezet szerint nincsenek vesztesei a Balaton fejlesztési program újragondolásának, de a döntés nem végleges, a kormánynak még el kell azt fogadnia – fogalmazott Tóth Tamás, a Miniszterelnökség főosztályvezetője, a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) füredi ülésén.
Mint arról korábban beszámoltunk, tavaly év végén, soha nem látott, 312 milliárd forintos Balaton térségi fejlesztési csomagot jelentett be a kormány, majd idén nyáron hideg zuhanyként jött a hír: a 2014-2020 közötti turisztikai támogatásról szóló kormányhatározatot visszavonták, a kiemelt régió mégsem kapja meg a beígért pénzeket.
Most úgy tűnik, a visszavonás oka a 2016 márciusában meghozott kormánydöntés volt, miszerint át kell alakítani a turizmussal kapcsolatos állami intézményrendszert és felül kell vizsgálni a turizmust fejlesztő programokat, köztük a kiemelt üdülőterületnek számító balatoni térséget.
A BFT ülésen elhangzott: 2014-2020 közötti fejlesztési szakaszra az üdülőrégióból eddig 926 projekt érkezett, 180 település közül 120 pályázott valamilyen forrásra. Támogatást eddig 134 projektnek ítéltek meg mintegy 129 milliárd forint értékben. A térség városai közül Balatonfüred az egyik legérdekeltebb település, több mint hatvan pályázatot nyújtott be.
A komplex program, a turizmus mellett a természeti, a gazdasági és kulturális környezetet is egyaránt érinti. A balatoni stratégia legfőbb célkitűzései a kormányzati célokhoz igazodnak, így a gazdaságfejlesztésről, gazdaságélénkítésről és munkahelyek teremtéséről szólnak, főként a turizmuson keresztül. Az eredeti koncepció szerint turisztikai fejlesztésre 26,7 milliárd jut, ebből 3,5 milliárd kerékpárutak építésére és 2,5 milliárd a borutak kialakítására. A gazdaság fejlesztésére 25,2 milliárd forint volt az előirányzat, elsősorban a balatoni cégek versenyképességének a javítása érdekében. A Balaton vízminőségének a javítása, a Sió zsilip felújítása, infrastrukturális fejlesztések, a kikötők valamint a közúti-, a vasúti-, illetve a vízi közlekedés fejlesztése, az elektromos körvasút kiépítése és a központi forgalomirányítás megvalósítása is szerepelt a koncepcióban.
balatonfured.hu
2025.04.19.
Kedves István, "Pizse" nem észt oszt, csupán tényeket írt le. Én közel 30 éve közlekedek napi szinten Balatonfüred és Veszprém…
Bővebben
kiváncsi autós
2025.04.14.
Ami Ausztriát illeti, van egy érdekes jelenség. Sokszor látogatjuk a burgenlandi rokonainkat. Kifelé menve hogy hol a határ, azt becsukott…
Bővebben
Gab
2025.04.13.
Pontosan ott, ahol a MNB alapítványi pénzei, és a magánnyugdíjpénztári befizetéseink. Egyébbként az üzemanyag árában is van "útadó". Na, az…
Bővebben