Az elmúlt évtizedekben folyamatosan napirenden volt, miként lehetne megoldani a Balaton vízpótlását. A vízhozamot csak úgy lehet emelni, ha más vízgyűjtő területről átvezetik a vizet a tóba. Az utóbbi időszakban azonban – a szélsőséges csapadékhiány miatt – jelentősen romlott a Balaton helyzete, így egyetlen megoldás maradt: magában a tóban tárolnak vizet, vagyis megemelik az üzemvízszintet.
Ezzel a módszerrel azonban veszélybe kerülhetnek a nádasok: a vízszintemelkedés miatt egyrészt visszaszorulhat, másrészt viszont új helyeken jelenhet meg a növényzet. A Kis-Balaton vízének magassága a téli időszakban alacsonyabb lenne, így a Balatonból visszafolyna a víz a tóba, ennek kiküszöbölése érdekében télen alacsonyabb üzemvízszintet állítanának be.
A tíz centiméteres vízszintemelés eredményeként a tóban lévő víz mennyisége körülbelül 60 millió köbméterrel nő, ami az eddigieknél tágabb lehetőséget jelent a vízkészlet-gazdálkodásban – áll a határozatban, amely szerint ütemtervet kell készíteni a hatáscsökkentő intézkedésekről, ami főként a partvédő műveket, a parti területek csapadékvíz-elvezető rendszereit, valamint a Sió-zsilip és a Sió-csatorna vízszállító képességét érinti.
A szakhatóságok és önkormányzatok álláspontját is összegző határozatból kiderül az is, hogy a vízszintemelés ugyanakkor nehezíti majd a nádas megújulását, és megoldandó problémákat okoz a Kis-Balaton vízvédelmi rendszerének működtetésében.
2025.04.19.
Kedves István, "Pizse" nem észt oszt, csupán tényeket írt le. Én közel 30 éve közlekedek napi szinten Balatonfüred és Veszprém…
Bővebben
kiváncsi autós
2025.04.14.
Ami Ausztriát illeti, van egy érdekes jelenség. Sokszor látogatjuk a burgenlandi rokonainkat. Kifelé menve hogy hol a határ, azt becsukott…
Bővebben
Gab
2025.04.13.
Pontosan ott, ahol a MNB alapítványi pénzei, és a magánnyugdíjpénztári befizetéseink. Egyébbként az üzemanyag árában is van "útadó". Na, az…
Bővebben