– Jogszerűen jártunk el, nem vétettünk a szabályok ellen, hiszen semmilyen védelem nem tiltotta az épület elbontását. Magam is támogatom az értékek megőrzését, de ez nem villa volt, hanem egy jelentősen leromlott állapotú téglaépület. A helyén egy 120 szobás exkluzív szállodát építünk, a terület alsó részében pedig 11 darab villaházat, amelyekben darabonként 8-10 lakást alakítunk ki. A 3,7 hektáros területen 22 százalékos beépítéssel alakítjuk ki a lakóparkot, a többi park és sétány lesz – nyilatkozta kérdésünkre Czigle János, a beruházást végző Brázay Invest Kft. társtulajdonosa.

Czigle János, a Brázay Invest Kft. társtulajdonosa mutatja az épülő szálloda helyét
[bs-white-space desktop-ws=”16″ tablet-ws=”16″ mobile-ws=”10″][/bs-white-space]
Az ismert füredi vállalkozó elmondta: a többmilliárdos beruházás látványtervei már elkészültek, azokat azonban még a város képviselő-testülete nem látta és nem hagyta jóvá.
A köznyelvben Brázay vagy Kádár-villaként ismert épületet az önkormányzat pályázati úton még 2009-ben értékesítette, azzal a kitétellel, hogy az ingatlanon a város turisztikai profiljának erősítéseként, a megvalósuló beruházásnak több mint 50 százalékban új kereskedelmi szálláshelyet kell létesítenie.
A képviselő-testület 2009-ben vizsgálta felül a helyi védettségű épületeit, akkor a város örökségvédelmi hatástanulmányát is figyelembe véve úgy döntöttek, hogy több más épület mellett, a Brázay-villa is kikerül a védelem alól.
Az ingatlan birtokosa jelenleg a Brázay Invest Kft, az önkormányzat azonban fenntartotta a földterületre vonatkozó tulajdonjogát, amiről csak abban az esetben mond le, ha az ingatlanon az általa megszabott szálláshely beruházás megtörténik.
– Nagyon fontos a városnak, hogy növelje a bevételeit, erősítse a turisztikai vonzerejét, mert meg kell élnünk valamiből, ezért kötöttük ki: a területen minőségi szálloda épüljön. Azt szeretnénk, ha 2021 nyarára elkészülne a beruházás. A szálloda látványterveiről még nem döntöttünk, azt a testületnek kell elfogadnia. A megvalósuló építkezést természetesen folyamatosan ellenőrzi majd az önkormányzat – mondta Bóka István polgármester.
[bs-white-space desktop-ws=”26″ tablet-ws=”16″ mobile-ws=”10″][/bs-white-space]
A Brázay-villát Brázay Zoltán iparmágnás 1938-ban kezdte építeni. 1944 őszén a Brázay család elhagyta a villát, az épületet a háború után államosították, pártüdülőként működött. Máig nem tisztázott, hogy maga Kádár János járt-e itt, az viszont biztos, hogy Aczél György és Grósz Károly nyaralt az épületben.
Az időközben teljesen lepusztult ingatlan az ezredforduló után került az önkormányzathoz, a város vezetése 2007-től igyekezett, elsősorban turisztikai célokra, hasznosítani a területet. Az ingatlan hasznosítására kiírt nyilvános pályázat nem tartalmazta az épület felújítását és megtartását sem.
2025.04.19.
Kedves István, "Pizse" nem észt oszt, csupán tényeket írt le. Én közel 30 éve közlekedek napi szinten Balatonfüred és Veszprém…
Bővebben
kiváncsi autós
2025.04.14.
Ami Ausztriát illeti, van egy érdekes jelenség. Sokszor látogatjuk a burgenlandi rokonainkat. Kifelé menve hogy hol a határ, azt becsukott…
Bővebben
Gab
2025.04.13.
Pontosan ott, ahol a MNB alapítványi pénzei, és a magánnyugdíjpénztári befizetéseink. Egyébbként az üzemanyag árában is van "útadó". Na, az…
Bővebben