A félszáz remekművet felsorakoztató kiállítást dr. Baán László, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója nyitotta volna meg, távollétében Geskó Judit művészettörténész, a Vaszary Galéria művészeti főtanácsadója olvasta fel a főigazgató gondolatait.
– A legrégebbi képek születésétől a legifjabbakig csaknem nyolcvan esztendő a korkülönbség. Vagy még inkább: a korszakos különbség. Világok távlata id. Markó Károly nimfáitól a Vaszary strandjain napozó alakokig. (…) Azóta még egyszer annyi esztendő eltelt már, és a művészeti látásmód újabb sarkos fordulatokat vett. Ám a természet ezalatt látszólag mit sem változott: a folyók ugyanott folynak, a tengerek sem felejtették el az ár-apályt. Valójában sok minden más lett. Ki ne tudná, hogy csak a legutóbbi évtizedekben az ember mennyit ártott a víznek – hangoztak el Baán László gondolatai. – Ezek a remekművek még mind egy harmóniáról, ember és természet becsületes együttéléséről mesélnek a maguk módján. Nekünk, akik a 21. századból rájuk csodálkozunk, nemcsak áhítatos művészi élményt nyújtanak, hanem figyelmeztetnek is e világ törékenységére. Így lesz a közhelyből közösségi hely, és benne közösségi gondolat. Üzenet, amely így szól: jó lenne megbecsülni természeti és kulturális örökségünket, és bölcsebben vigyázni arra, ami a miénk. Hogy legyen ezután is éltető víz a Földön – és ember, aki megfesti azt – zárult a főigazgatói gondolatsor.
- Képgaléria
– Évek óta dédelgetett álmunk volt a vizeket témaként választó kiállítás. Országosan is jelentős tárlatot nyitunk ma meg, amit a város elköteleződése nélkül ugyan nem lehetne megszervezni, de szükségünk van kiemelt támogató partnerekre is – ezt már Bóka István polgármester mondta köszöntőjében.
A víz, és annak számos előfordulási formája – pára, kút, száradó ruha, tajtékos tenger, tomboló vihar, harmatos fű, fürdőzők, havas táj vagy gomolygó felhő – szinte kivétel nélkül minden festőt megihletett. A szó szerint kiapadhatatlan témát 19. századi művészek tolmácsolásában láthatja a füredi közönség. A nemzetközi élvonalból itt van Gustave Courbet, Charles-Francois Daubigny és Jules Dupré. A hazai alkotókat többek között a plein air, azaz a szabadban való festés úttörője, Szinyei Merse Pál és a barbizoni iskolához tartozó impresszionista, Paál László képviseli. Melléjük sorakozik fel Csók István, Ferenczy Károly, Glatz Oszkár, Iványi Grünwald Béla, Mészöly Géza, Mednyánszky László és Munkácsy Mihály.
A Vaszary Galéria, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria összefogásával létrejött kiállítás különlegessége Benczúr Gyula frissen restaurált Stranbergi tó című képe, ami a kecskeméti Bozsó Gyűjtemény egy kevésbé ismert darabja. Kitüntetett szerepet kap a kiállítótérben Vaszary János, aki otthonosan mozgott a francia Riviérán és a Balaton-parton egyaránt, megfestve a tengerjáró hajókat és a füredi strandolók színpompás napernyőit.
A kiállítás november 17-ig látogatható a Vaszary Galériában.
Mert ha elindul a vonat...
2024.09.26.
Biztos nem Belgrádba ment a kérdéses járat... Akkor nem, hogy 32 percet késett volna, hanem 32 perccel előbb érkezett volna…
Bővebben
MÁV
2024.09.25.
A 32 perc az még csak lóf... sem. Ez tényleg így van. Bármit csak akkor lehet szóvá tenni, ha 120…
Bővebben
soha többet vonat!!!
2024.09.25.
Több éve vonatoztam utoljára és hétfőn egy világ dőlt össze bennem! a 13,05-ös tapolcai vonat 32 perces késéssel indult Füredről,és…
Bővebben