Megosztott első helyen Bangó János és Tomhán Gyula Ferenc végzett.
Bangó János 19 éves korában alapított saját zenekart, prímásként egy évig muzsikált a 100 tagú cigányzenekarral. Tomhán Gyula Ferenc a Bartók Béla Zeneművészeti és Hangszerészképző Gyakorló Szakgimnáziumban végezte tanulmányait, a Rajkó zenekar prímása. A két nyertes fejenként ötszázezer forinttal gazdagodott, emellett fellépési lehetőséget kaptak a jövő évi Balatonfüredi Prímásverseny zárókoncertjén.
Második helyen a mezőny legfiatalabb prímása, a 20 éves Horváth László végzett, a harmadik helyezést pedig Sándor Zoltán nyerte el.
A különdíjat, amely egy Rácz Pál hegedűkészítő mester által felajánlott hegedű, Váradi Gyula kapta.
További két különdíjat is kiosztott a zsűri, ezeket Farkis Béla és Oláh Dávid nyerte el.
Az elbírálás során kiemelt szempontnak számított a dallamválogatás zeneesztétikai értéke, a bemutatott dallamok stílushű előadásmódja, illetve az előadó egyéni, művészi kisugárzása.
Lavotta János emlékére először 2013-ban hirdetett prímásversenyt a város illetve a Hagyományok Háza, azzal a szándékkal, hogy a nagy múltú cigányzene fiatal prímásainak bemutatkozási lehetőséget adjon.
Az országban kuriózumnak számító versenyen idén hét, 35 évesnél fiatalabb, klasszikus cigányzenei hagyományt művelő hegedűs mérte össze a tudását. Hatan Budapestről, egy hegedűs pedig Keszthelyről érkezett. Farkis Béla nemcsak ezzel lógott ki a többiek közül, hiszen két évvel ezelőtt egyszer már indult a versenyen, akkor különdíjat kapott.
– Megnézem hol tartok most. Az akkori verseny jó élmény volt, talán fejlődtem azóta. Hatéves korom óta hegedülök, sokat hallgattam Roby Lakatos játékát, most itt ül a zsűriben, kíváncsi vagyok a véleményére. Többen a prímások közül ismerjük egymást a zeneművészeti egyetemről, barátok is vagyunk, érdekes lesz így zenélni. Bár rendszeresen játszom közönség előtt az izgulást nem tudom kiszámítani. Valamikor árad a zene, máskor küzdeni kell érte, ezt soha nem lehet kiszámítani – válaszolta kérdésünkre Farkis Béla, aki zenekarával Keszthelyen már hét éve zenél egy étteremben.
– Meg kell becsülni a fellépési lehetőséget, mert nincs sok belőle. Nekünk cigányprímásoknak egyelőre maradnak a vendéglátóhelyek vagy külföldön lehet szerencsét próbálni, én is zenéltem például hajón. A prímásversenynek nagy presztízse van, ez is lehet egy esély – mondta a Keszthelyről érkező prímás.
- Képgaléria
A prímásoknak egy kötelező és egy szabadon választott számot kell előadniuk, egy állandó zenekar kíséretében a Kisfaludy Galériában rendezett nyilvános színpadi versenyen a zsűri: Radics Ferenc, Roby Lakatos, és ifj. Kállai Kiss Ernő jelenlétében.
pedig szeretem a sört
2024.09.03.
Érdekes hozzászólás.Visszakérdezek: tapolcai, nemesgulácsi, akali, esztergomi, zirci, stb. ismerőseinknél sosincs baj a vízzel. (Pedig kánikula ott is van.) Vajon miért??…
Bővebben
aggódom szeretett Füredemért
2024.09.02.
Több okból is a szerencse kegyeltje vagyok, 8 nyelvet beszélek jól, és így módomban áll sok politikai-gazdasági-stb. cikket, véleményt eredetiben…
Bővebben
strandoló
2024.09.01.
Kedves pedig szeretem a sört! A hosszan tartó kánikulára, mint okra nem gondolt?
Bővebben