– Beke László éveken keresztül arra kérte az egyetem kurátor hallgatóit, hogy cetlizzék a kortárs hazai képzőművészeket. Írják le, kik a legjobbak. Magam is kitöltöttem ilyet. Tanácstalanok voltunk, nem tudtuk, mi a jó válasz. Most láthatjuk ezeknek a cetliknek a rejtélyét. Pontosan megmutatják, kik ma a legjobb képzőművészek Magyarországon, pontos metszetet adnak. Nem tudok vitatkozni a listával, mindegyik alkotóra felnézünk – mondta a kiállítás megnyitóján Radák Eszter festőművész, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora.
Több mint ezer cédulából, a rajtuk szereplő sok száz névből állt össze végül az a rangsor, amivel szembesülhetünk a tárlaton. Beke Lászlóval, a kiállítás konceptorával készített beszélgetésünk itt olvasható.
- Képgaléria
– Végtelenül örültem, amikor megtudtam, hogy a listán vagyok, – az új nemzedék véleményére oda kell figyelni. Ez egy jó játék, felmutatása az értékeknek, persze nem kell véresen komolyan, abszolút szentenciaként kezelni. Érdekelt, ki a másik kilenc alkotó és az is érdekelt, kivel leszek egy teremben. Nekem Lakner László volt a példaképem. Gimnazista koromban találkoztam először a képeivel, óriási hatással voltak rám. Amikor az egyetemre jártam rendszeresen láttam, ahogy hosszú fekete kabátjában ment a műtermébe, én pedig próbáltam a nyomában járni. 1990-ben a Velencei Biennálén állítottam ki, akkor találkoztunk személyesen. Akkor megmondtam neki mindezt. Megállt a levegő. Szótlanul mentünk egy darabig, de ez a hallgatás nagyon fontos volt – válaszolta kérdésünkre Fehér László, hiperrealista, Kossuth-díjas festő, aki elárulta: a rangsorból rácsodálkozott Szöllősi Géza munkáira.
– Jó rangsor ez, mert szerepelek rajta – így Szöllősi Géza grafikus. Sokaknak meglepetés volt, mit keresek itt, sokaknak nem. Gondolom a filmes munkáim, a Taxidermia vagy Szász János Ópium – Egy elmebeteg nő naplója című filmjének látványtervezőjeként ismernek, de mára már szakítottam a filmezéssel, ott farkastörvények uralkodnak, a képzőművészet tempója jobban illik hozzám – jegyezte meg a művész, akit a sajátos hangulatú külön termében szólítottunk meg.
A cetlik rejtélye folytatódik. A kiállításon minden látogató kitölthet egy kérdőívet: ő maga kit tart a hazai top tíznek. Újabb listák születnek tehát és talán újabb kiállítások is.
A tárlaton Bóka István polgármester, és Geskó Judit, az intézmény művészeti főtanácsadója megemlékeztek arról, hogy tíz éves lett a Vaszary Galéria.
A TOP10 című kiállítás december 31-ig látogatható a Vaszary Galériában.
slam
2024.09.16.
Rendben, akkor gondolja így! Peace!
Bővebben
Szintén füredi
2024.09.15.
Válasz Dunántúli Szakmabelinek: megpróbálom úgy megfogalmazni, hogy segítsek is a "megfejtésben" és meg is jelenhessen. "Illetékesek" alatt két szóra gondoltam,…
Bővebben
egy füredi+13ezer
2024.09.15.
Tisztelt slam! Igaza van, nem vagyok 79 éves, csak dec. 8.án leszek az. Elnézést a pontatlanságért. Mások nevében sem fogalmaztam,…
Bővebben