Gábor Dénes (1900-1979) több mint egy évtizeddel megelőzve korát, és az elmélet gyakorlati megvalósításának lehetőségét, 1947-ben találta fel a holográfiát, amiért 1971-ben Nobel-díjat kapott.
– Gábor Dénes egyedi a magyar Nobel-díjasok között. Munkássága követendő útmutatás, hiszen a mérnök-fizikus-feltaláló egész életében társadalomtudományi gondolkodó is volt. Kora kivételes spektrumú elméje, rendkívül tág látókörű gondolkodója. Itt Magyarország egyik legszebb pontján, a Nobel-díjasok ligetében ültetjük el az emlékfáját, ezzel a halhatatlanok párbeszéde most már vele kiegészülve folytatódik – fogalmazott dr. Bendzsel Miklós, a NOVOFER alapítvány kuratóriumának elnöke a Tagore sétányon.
Bóka István Balatonfüred polgármestere hangsúlyozta: örömmel adott helyet a város a világhírű tudós emlékfájának.
– A Nobel-díjasok ligete egyedülálló, méltán lehet rá büszke a város. Vastagh György tanár úr tudománytörténeti munkájának köszönhetjük, hogy létrejött ez a liget, ahol most Gábor Dénes igazán jó társaságba került – fogalmazott Bóka István, aki a tudós elhíresült mondatával zárta beszédét: A jövőt nem lehet előre megjósolni, de a jövőnket fel lehet találni.
A faültetés után – dr. Bendzsel Miklós, dr. Padisák Judit, a Veszprémi Akadémiai Bizottság elnöke, Pósfai Mihály akadémikus, Olti Ferenc, a Zsidó Kiválóságok Háza Alapítvány kuratóriumának elnöke, Horányi Gábor, a Lauder-Javne Zsidó Iskola főigazgatója, és Gabnai Sándor, evangélikus lelkész közreműködésével – emlékülést tartottak a Zsidó Kiválóságok Házában, ahol a tudósokat bemutató állandó kiállításon Gábor Dénes munkássága is nyomon követhető.
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben