Az utolsó pillanatban jelentkezett a versenyre Karol Pavlu Szlovákiából, aki az utóbbi években több különleges autóval is részt vett a rendezvényen. Ezúttal egy 1930-ban készült Castagna-karosszériás, Isotta Fraschini 8A SS luxusautóval vitte el a fődíjat. A korszak egyik legdrágább luxusautója 150 km/h sebességre volt képes. Az autó korábban a Pebble Beach Concours d’Eegance és a Villa d’Este Concorso Eleganza rendezvényeken is nagy sikert aratott. Ékessége a külön szépségdíjat érdemlő orrdísz (címlapfotónkon látható).
A versenyen számos autót díjaztak. A Füred TV videója a díjátadóról.
A pandémia miatt két év kényszerszünet után rendezték meg újra a nemzetközileg is jegyzett találkozót, amely a város egyik legnépszerűbb eseménye, a kiállított autók évről évre több ezer látogatót vonzanak.
Az elmúlt évekhez hasonlóan idén is négy kategóriába sorolták a járműveket: veteránok az I. Világháború előttről, vintage autók az 1919-1942 időszakból, classic darabok a 1945-1985 közötti időszakból és youngtimerek 1986-1995.
A Tagore sétányon kiállított járművek között lépni is alig lehetett, akkora volt az érdeklődés. Felnyitott motorháztetők, közös fényképezkedés a tulajdonossal, alkatrészek mustrája, szebbnél szebb emblémák.
- Képgaléria
Ötven gyönyörű vagy éppen meghökkentő oldtimer között ezúttal is néhány igazi különlegesség volt látható, mint például egy 1948-as Rolls-Royce Silver Wraith, amelynek első tulajdonosa az indiai Nabha tartomány maharadzsája volt.
A Brnoban székelő egykori Československá zbrojovka, elsősorban fegyverkészítéssel foglalkozó gyárból kikerült 1937-ben gyártott ZET5 is figyelemreméltó jármű volt. A cég egyik utolsó személyautó-típusából összesen 357 példány készült. A különleges felépítményű autóból II. Károly román király is vásárolt egyet. A Füreden látható Plachy karosszériás roadster a Veteran Arena múzeum gyűjteményének ékessége, első tulajdonosa a fényűző életet élő Vlasta Burian cseh színész, komikus, énekes és színháztulajdonos volt.
Itt volt egy 1913-as Town Car felépítményes Mercedes is. Az a hír járja az autóról, hogy egy dúsgazdag amerikai vállalkozó rendelte meg, aki még a jármű elkészítése előtt, 1912-ben életét vesztette a Titanicon. A verseny rangidőse egy francia autó, az 1907-ben gyártott Lorraine Dietrich lesz.
Egy közel 100 éves Citroën is felvonult a versenyen, Deák Ferenc szobra előtt áll. Az AC4 nemcsak családi autó, hanem elviszi a terményes zsákokat, kosarakat a piacra, vagy a házhoz járó mesterember anyagait, szerszámait is. Karosszériájának hátfala ezért lenyitható, könnyű kivenni a hátsó ülést, és levenni a vászontetőt. A szép nagy raktér ellenére az autó megőrzi szemrevaló formáját.
Bugatti 46 Petit Royale, 1930
[bs-white-space]
A balatonfüredi Concours d’Elegance-on szinte a kezdetek óta egy öttagú zsűri szavazatai alapján osztják ki a díjakat, de a közönség is voksolhat a számára legszebb veterán autóra. Az autók bírálatánál elsősorban a szépség, az esztétikai megjelenés a legfontosabb, nem véletlen, hogy a zsűriben a műszaki szakértők mellett művészettörténész és képzőművész is mindig helyet kap.
A Concours d’Elegance története egészen a 17. századi francia arisztokraták világához vezethető vissza, akik a nyári hétvégéken felvonultatták lovas kocsijukat Párizs parkjaiban. A ’20-as, ’30-as évek Magyarországán is közkedvelt eseményeknek számítottak az efféle mustrák, amelyeket először a Margitszigeten, majd a lóversenypályán rendeztek meg. Itt a „legelegánsabb pesti nők és autók” gyűltek össze, a hölgyek a rendezvényre külön ruhakölteményekkel készültek, az urak nemegyszer egyedi, különleges karosszériát rendeltek autójuknak. Időközben a technika ugyan fejlődött, a szándék marad, ezt a hagyományt folytatja a Balatonfüred Concours d’Elegance.
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben