A szálláshely-minősítés közérdekű feladat, melyet országosan egységesen kell megszervezni és biztosítani – hangzott el azon az ingyenes tájékoztató előadáson, amelyet a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület Nonprofit Kft. munkatársai tartottak Balatonfüreden. A helyi magánszállás kiadók körében akkora volt az érdeklődés, hogy egy napon belül két előadást is tartottak a városban.
A szálláshely-minősítési rendszer célja, hogy ellenőrzött, megbízható információ álljon rendelkezésre minden szálláshely minőségéről. A szálláshely-szolgáltatás nyújtásáról szóló jogszabályok alapján az eddigi, csak a szállodákra és a panziókra vonatkozó, önkéntes igénylésen alapuló védjegyrendszert kötelező érvényű, a kereskedelmi- és a magánszálláshelyekre egyaránt kiterjedő, országosan egységes nemzeti szálláshely-minősítő rendszer váltja fel.
Az új szisztéma célja, hogy mind a külföldi, mind a belföldi vendégek egyértelmű információt kapjanak a Magyarországon hét szálláshelytípusban működő, mintegy 45 ezer szolgáltató által kínált szolgáltatás minőségéről.
A szállásokat egytől ötig csillagozzák majd, az értékelést azonban egyelőre csak az adott szálláshelyen lesz kötelező feltüntetni, a szállásfoglalással foglalkozó online felületeken ez még nem jelenik meg. Vagyis a vendégek akkor szembesülnek csak az értékeléssel, amikor megérkeznek a lefoglalt szállásukra. Kérdésünkre elhangzott, a jövő évben kampányt indít a Magyar Turisztikai Ügynökség, amelyben a leendő vendégek körében is ismertté teszik az új minősítési rendszert, ezt követően jelennek majd meg a szálláshelyek minőségét jelző csillagok a szállásfoglalási oldalakon is.
Az új minősítés egy 109 pontból álló kritériumrendszer alapján osztályozza a szállásadókat. A legfontosabb szempontok a tisztaság, a karbantartott környezet, de több szolgáltatásnak meghatározták a kötelezően teljesítendő minimumfeltételeit is. Például az ágymatrac nem lehet keskenyebb 13 centiméternél, minden szálláson kell füstjelzőnek lennie, meghatározták a törölközők méretét, és rögzítették a szoba/ágy négyzetméter igényét is.
A már nyilvántartásba vett szálláshelyek tulajdonosainak regisztráció után egy úgynevezett önbevallást kell készíteniük, amit aztán minden esetben a helyszínen le is ellenőriz a Magyar Turisztikai Ügynökség, majd ez alapján határozzák meg az adott szálláshely minőségi besorolását – hangzott el a Balatonfüredi Turisztikai Egyesület szervezésében tartott előadáson. Rossz hír a szállásadóknak, hogy az objektív pontrendszer mellett a bírálók a szálláshelyről alkotott összbenyomást is figyelembe veszik.
Az első kötelező minősítés még ingyenes és három évre szól, hogy utána milyen költségekkel jár majd a szállásadók minősítése, egyelőre nem ismert.
joe cocker
2024.09.10.
Semmi nem tartja vissza attól, hogy jóról írjon! Felháborító, hogy csak egy lift van, tényleg képtelenség így élni! Most komolyan,…
Bővebben
2 gyerekes család
2024.09.09.
De jó lenne inkább jóról írni, mint fordítva! A hetvenes években Svájcba disszidált, most már nyugdíjas házaspárral jöttünk össze ismerősöknél,…
Bővebben
strandoló
2024.09.09.
Talán mert ott nem kevernek kényszerűen a karsztvízhez 26-28 fokos Balaton vizet, mint a nyári tömegtúrizmus miatt csúcsra járatott Füreden
Bővebben