Navracsics Tibor, területfejlesztési miniszter, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program támogatásával megvalósult Modern Műtár megnyitóján hangsúlyozta: a kultúra a gazdasági növekedésnek, egy térség összetartozásának és a közösségek kohéziójának és erősítésének motorja. Arra törekedtünk mindig, hogy a kultúra a közösségteremtő erejére építve többet adjon a térségben lakóknak, mint pusztán jó hangulatú fesztiválok sorozata – tette hozzá a miniszter.
– A Modern Műtár két épülete hidat teremt a jelen és a kétszáz évvel ezelőtti Balatonfüred között, amikor Balatonfüred az ország kulturális fővárosa volt. A kulturális örökségünkre támaszkodva megtaláljuk az európai létben a magyarságunkat, a magyarságunkban pedig az európaiságunkat. Mi vagyunk Európa kulturális fővárosa, ez most itt van, és itt is marad – zárta beszédét Navracsics Tibor.
– Egyedi kiállítást nyitunk most meg, a város, a balatoni térség, de talán Európa számára is egyedülálló kulturális teret. Azt remélem, hogy minden balatonfüredi gyermek és polgár, minden ideérkező vendég megnézi a kiállítást, mert megéri – fogalmazott Bóka István Balatonfüred polgármestere.
Kontrát Károly, a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta: Balatonfüreden mindig vannak tervek, víziók, és ezeket az elképzeléseket mindig meg is tudják valósítani. A városban új értékeket hoznak létre, de közben védik a hagyományokat is.
– Nem minden nap történik meg az, hogy egy műgyűjtő házaspár és egy derűs kisváros egymásra találnak. A Modern Műtárhoz hasonló kortárs múzeum megnyitására rég nem volt példa Magyarországon. A gyűjtő házaspár sikeresen gondolta végig a Balaton-parti pihenéssel együtt járó örömök egyik lényegét: magaskultúrát csempészni a csinos strandpapucsok mellé. Az új műtár megmutatja, hogy a művészetekben létezik olyan kapocs, amely összeköti a civilizációkat, a nemzeteket, a múzeumokat, mert a műalkotások hatása mindenkit megérint – mondta Geskó Judit művészettörténész a kiállítást megnyitó beszédében.
- Képgaléria
Szöllősi-Nagyék a hetvenes évek elején kezdtek képzőművészeti gyűjteményük felépítésébe Budapesten. Első szerzeményeik az Európai Iskola néhány, akkor még élő mesterének művei voltak. A nyolcvanas évek végén a házaspár Párizsba költözött, ahol a 20. században Franciaországban élt magyar képzőművészek és fotográfusok még fellelhető munkái kerültek gyűjtői tevékenységük középpontjába. A kilencvenes évek közepétől figyelmük a nemzetközi művészet felé fordult. Elsőként a francia geometrikus művészet képviselői, majd a svájci, holland, német, svéd, észak- és latin-amerikai konkrét és geometrikus művészek alkotásai kerültek a magyar művészek alkotásai mellé a több ezer műből álló gyűjteménybe.
A gyűjtemény Füredre kerülését mindvégig ösztönözte és támogatta Geskó Judit, a Vaszary Galéria művészeti főtanácsadója és a városban élő Vass László műgyűjtő.
Az Európa összeköt elnevezésű, bemutatkozó képzőművészeti tárlatába Rényi András kurátor olyan művészek alkotásait válogatta be, mint Bob Bonies, Carlos Cruz-Diez, Haász István, Hantai Simon, Anna Mark, Maurer Dóra, Marta Pan és Luis Tomasello.
A fotókiállítás kurátora, Somosi Rita szintén rangos nemzetközi és hazai mezőnyből dolgozhatott: Brassaï, Paul Alamssy, Benkő Imre, Lucien Hervé, Kerekes Gábor, Kinszki Imre és Sugár Kata munkái kaptak helyet az induló anyagban.
A Modern Műtárban a múzeumok éjszakáján a századik életévébe lépett Vera Molnár életművét bemutató kiállítás nyílik majd meg.
MVM Next Zrt.
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben