– Ennyire nem vártuk még az első hajót, mint ebben az erős szélben – kezdte a Hajókikötőben tartott megnyitó beszédét Bóka István, Balatonfüred polgármestere. – Mindannyiunk érdeke, hogy a balatoni hajózás jól működjön, a turizmus és a közlekedés szempontjából is fontos ez. Úgy látom, a Bahart többségi tulajdonosa, az állam, jó gazdája a cégnek, a fejlődés folyamatos – mondta a polgármester.
A Balatoni Hajózási Zrt. vezérigazgatója Veigl Gábor kiemelte: a cég fejlesztése nem most kezdődött, az elmúlt években bővítették a hajók menetrendjét, a programkínálatot, és a flottát, amely most már 25 hajóból áll.
– Évente több mint egymillió utast szállítanak majd az új hajók, egyértelmű volt, hogy szükség van az új kompokra, a kapacitásbővítésre és a műszaki megújulásra. A hajók magukért beszélnek, biztos vagyok benne, hogy az utasok is elégedettek lesznek – mondta a BAHART vezérigazgatója.
Az ünnepségen dr. Molnár Anita Siófok alpolgármestere, Lombár Gábor a Balatoni Szövetség Elnöke és Kontrát Károly országgyűlési képviselő is köszöntötte a hajósokat és az érdeklődőket, majd a hagyományoknak megfelelően a zászlófelvonással hivatalosan is kezdetét vette a 177. balatoni hajózási szezon.
A szezonnyitó ünnepségen felvonult a hajótársaság négy új, a Balaton, a Tomaj, a Szántód, és Tihany névre keresztelt hajója, amelyeket Mihályi Jeromos tihanyi perjel meg is áldott.
Képgaléria
A BAHART négy új hajóját kifejezetten a Balaton adottságaira tervezeték, fontos szerepet kapnak a turizmusban és a helyi közlekedésben is, hiszen a gyorsabb hajók sűrűbb, a tágas, korszerű belső terek pedig kényelmesebb átkelést biztosítanak majd a révek között.
A hajózási társaság tájékoztatása szerint az egyedi kompok és katamaránok a legmodernebb környezetvédelmi normáknak megfelelő motorokkal rendelkeznek, modern kormányzással és technológiákkal felszereltek, és elődeiknél gyorsabbak − a kompok 15km/órás, a katamaránok 18km/órás – utazósebességre képesek. Klíma és rádiónavigációs rendszerek is működnek a hajókon, amelyek az eddigi legnagyobb utas és jármű befogadóképességgel rendelkeznek.
Az ünnepségen átadták Balatonfüred város díszoklevelét, amelyet Vanyolai Sándor vehetett át.
Vanyolai Sándor 1979-ben üzemvezetőként kezdte hajózási pályafutását. 1994-ben tett szert élete első hajójára, a Balatonra. Majd bátor elhatározást követően 1998-ban megvásárolta és felújította a legendás Jókai hajót. Az 1913 -ban épített Jókai, túlélt két világháborút, egy elsüllyesztést, a gazdasági világválságot és többszöri kiselejtezést. Vanyolai Sándornak köszönhetően a Jókai Balatonfüred ikonikus hajójává vált, fedélzetén rendezték például éveken át az Anna-bált megelőző szívhalászatokat.
Vanyolai Sándor 2023-as nyugállományba vonulásáig hajózott a Jókain, amit végül a Balatoni Hajózási Zrt. vásárolt meg, így vált teljessé a Jókai, Helka, és Kelén hajókból álló nosztalgia flotta.Vanyolai Sándor több évtizedes szakmai elhivatottsága és a klasszikus magyar értékek megőrzéséért kifejtett tevékenysége elismeréseként vehette át a balatonfüredi önkormányzat díszoklevelét – hangzott a laudáció.
Az ünnepségen műsort adott a Siófoki Férfi Dalkör Egyesület és a Balatonfüred Néptánc Együttes a Reformkori Hagyományőrzők Társaságának közreműködésével.
A szezonkezdet ünnepén az érdeklődők ingyenes sétahajózásra indultak az erősen hullámzó Balatonon, az új Tomaj katamarán fedélzetén.
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben