A Katti Zoób Divatmúzeum és Alkotóműhelyben nyílt Közös című kiállításon a divattervező, az elmúlt harminc évben készített ruháiból látható válogatás, a tárlat különlegessége, hogy a Hagyományok Háza jóvoltából több népi viseletet is meg lehet tekinteni, amelyek mindegyike együtt szerepel a modern ruhákkal. Hol kiegészítőként, hol uralkodó jegyként van jelen a régi népviselet, megmutatva, hogy nem is áll egymástól olyan távol a két világ.
– Gyerekkorom óta gyűjtök különböző tárgyakat, ruhákat, ebből a terjedelmes gyűjteményből, témakörökre bontva, negyedévente lesz látható egy-egy kiállítás. A kortárs divat-gyűjtemények sorába szeretnénk csatlakozni, megmutatni, hogy a kiveszőben lévő kézművesség, micsoda érték és milyen izgalmas dolgokat rejt. Meg szeretnénk mutatni a divat mögött rejlő mesterségek teremtő erejét, ami a kulturális örökségünk része. A divat az egyik értékes tanúja ennek – válaszolta kérdésünkre Zoób Kati, aki vallja: egy finoman megmunkált ruha is lehet olyan kifejező, mint egy szobor vagy festmény, kulturális nyilatkozat, amely találékonyan mondja el, hogy kik vagyunk.
– A ruhák eszközök ahhoz, hogy hozzászóljunk a világhoz. Ez egy közös nyelv, a kortárs és a régmúlt ruháinak közös nyelve, egy kommunikáció. Sehol nincs jövő a múlt nélkül. A Közös című kiállítás arról szól, hogy a múlt mit tehet hozzá a jövőhöz – fogalmazott a divattervező.
A Petőfi Sándor utcában álló divatmúzeum tulajdonképpen egy magángyűjtemény. A100 éves romantikus villa és gazdasági épület kortárs felújítása és üvegfalas összekapcsolása által kialakult unikális művészeti és közösségi tér ugyanazt az értékőrző hozzáállást reprezentálja, amelyet a divatház minden kollekciójában képvisel.
A negyedévente cserélődő, hazai és nemzetközi múzeumokkal együttműködő kiállítások tematikája pedig minden alkalommal kapcsolódik majd a Magyar Kultúra Magazinban havonta megjelenő, Zoób Kati által írt Divatlexikonhoz.
A múzeum az év végéig péntek-szombat-vasárnap 11-17 óra között látogatható. Előre bejelentkezés esetén ettől eltérő időpontokban is fogadnak kisebb-nagyobb csoportokat.
Az intézmény vezetői minden új tárlat esetében a balatonfüredi lakosoknak egy térítésmentes látogatási napot biztosítanak.
KÉPGALÉRIA
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben