A szívkórház az ország egyik csúcs-centruma. Az intézmény megerősít minket abban, hogy érdemes a múltunk értékeit megőrizni és ha kell, új életet lehelni belé. Az értékmegőrzésen múlik az ország jövője – fogalmazott Balog Zoltán miniszter, az Állami Szívkórház centenáriumi ünnepségén.
– A szívkórház a város kultúrája nélkül nem lenne ugyanaz az intézmény, mert kultúra nélkül nem lehet gyógyítani. Ugyanakkor az egészségügyi intézmény is sokat tett hozzá a város értékéhez, egészen a kezdetektől számítva, amikor 1716-ban megnyitották itt az első fürdőházat. Balatonfüred ma nem egy reformkori skanzen, hanem egy élő, fejlődő város, a jövő városa – mondta Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, az Anna Grand Hotelben tartott ünnepségen. Balog Zoltán hangsúlyozta: évente nyolcezer ember rehabilitációja történik meg a szívkórházban, ezzel a szívgyógyászat egyik csúcscentruma, tevékenységével hozzájárul ahhoz, hogy az országban évente 16 ezer beteg éli túl az infarktust.
– Javítani kell az emberek életminőségét, növelni az egészségben töltött évek számát és fejleszteni a betegellátás színvonalát. Ez a közös célunk – tette hozzá a miniszter.
Dr. Bóka István polgármester kiemelte, hogy a kórház a város identitásának egyik meghatározó eleme, egy olyan egészségügyi intézmény, amelyben mindig is a magyar szellemi élet kiemelkedő személyiségei gyógyultak.
– A szívkórház múltja jelentős hatással volt a város kultúrájára, a jelen nagy értéke az itt zajló aktív gyógyászat, a jövő pedig a rehabilitációra és gyógyításra épülő egészségturizmus lehet – jelentette ki Bóka István.
Kontrát Károly belügyi államtitkár köszöntőjében úgy fogalmazott: a szívkórház nem csupán Balatonfüred, hanem az ország ékköve is.
Az ünnepség keretében mutatták be az intézmény főigazgatójának prof. dr. Veress Gábor Akkor és most című könyvét, amely a szívkórház történetét dolgozza fel.
A Balatonfüred Városért Közalapítvány kiadásában megjelent kötet a 18. századra visszanyúló kezdetektől, amikor is az 1716-os tihanyi apátsági birtokösszeíráskor feljegyezték a füredi savanyúvíz létezését, egészen napjaikig követi végig az intézmény kialakulását és fejlődését.
– Háromszáz évvel ezelőtt kezdődött itt a gyógyítás. Nagy elődeink vannak, elég csak Hajdú Tibor pannonhalmi főapátra gondolni, aki 1912-ben létrehozta a Tibor fürdőt. Hitvallásunk illeszkedik az elődökéhez, a szívkórházban most is a beteg szükséglete az első – vélekedett dr. Veress Gábor.
balatonfured.hu
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben