Fegyverek, frontnapló, kitüntetések, háborús emléktárgyak és korabeli fényképek láthatóak az első világháború füredi vonatkozásait bemutató helytörténeti kiállításon.
– A kiállítás célja, hogy a közös értékek bemutatásával ébren tartsa a társadalmi emlékezetet. Az itt kiállított tárgyak több jelentéssel bírnak, mindegyik mögött emberek, családok, települések történetei húzódnak meg – mondta megnyitó beszédében Hári Lenke alpolgármester, aki hangsúlyozta: a Vaszary Galériában néhány napja nyílt kiállítással együtt az érdeklődők egy komplex képet kaphatnak az első világháborús történésekről, azok füredi vonatkozásiról, hiszen a város és lakói aktívan vettek részt a harcokban illetve a hátországi feladatokban.
Fotógaléria, katt a kis képre.
{photogallery}2774{/photogallery}
Az egykori balatonfüredi járás első világháborús emlékeit bemutató helytörténeti kiállítás törzsanyagát a balatonfüredi Helytörténeti Gyűjteményben már meglevő dokumentumok alkotják illetve közel ötven magánszemélytől származó családi emlékek. Mit tettek Balatonfüred és környékének lakói az I. világháború idején a frontokon illetve a hátországban? Hogyan hatott a háború a város és a családok életére? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a száznál több, háborúban részt vett füredi és arácsi, továbbá az egykori füredi járásból hatszáznál több bevonult katona nevét is feltáró kiállítás.
Az interaktív tárlaton frontról írt magánlevélbe is belehallgathatnak az érdeklődők, ahogy visszaemlékezések és irodalmi részletek is hallhatók, de láthatók itt a fronton használt réz lövedékekből készült emléktárgyak, fényképek, rajzok, tábori pénzek is.
– Az első világháború volt az utolsó kollektív emléke a magyar népnek, utána szétszaggatták az országot. Nincs olyan magyar család, amely ne lenne érintett a háború által, mégis valahogy megfakult kissé a háborúra való emlékezés. Füredről és térségéből is rengeteg férfit vezényeltek ki a frontokra, ahol óriási veszteségek voltak. Füred azonban a hátországi feladatokban is kiemelkedőt nyújtott. Ideérkeztek a sebesülteket szállító vonatok, a füredi átmeneti kórházakban százszámra gyógyultak a katonák- ez is szervesen hozzátartozik a város hagyományaihoz- fogalmazott Kiss Gábor, a zalaegerszegi megyei könyvtár igazgatója, aki megemlítette: a háború ideje alatt Füreden fellendült a fürdőkultúra, hiszen a háborús övezetnek számító üdülőhelyek helyett Füredre látogattak el a vendégek, ami addig soha nem látott forgalmat generált a városban.
A kiállítás január 25-ig látogatható, szerdától-vasárnapig 10-18 óra között a Kisfaludy Galériában.
balatonfured.hu
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben