Felavatták Ferencsik János világhírű karmester szobrát a karnagyról elnevezett zeneiskola kertjében. Ferenczy Béni 1952-ben készített alkotása méltó emléket állít a karmester zseninek.
A Ferenczy Béni szobrászművész által 1952-ben készített, márványtalapzaton álló, mintegy félméteres bronzalkotás egy ideig a Tagore sétányon állt, most pedig hosszú szünet után végre méltó helyére kerülhetett – mondta Dohnál Szonja művészettörténész az avató ünnepségen.
– Két Kossuth-díjas alkotó egymásra találása ez a szobor, amely a barátságukat is őrzi. Ferenczy alkotásai átlényegítő, lélekemelő erejűek, ez az emelkedettség jellemzi a karmesterről készült szobrot is. A portré egy személyes megnyilatkozás, életszeretet, energia és elegancia sugárzik róla, – ilyen volt Ferencsik is – vélekedett a művészettörténész.
A zeneiskola kertjében álló szobrot Illényi Gáborné, Ferencsik János unokahúga és Bóka István polgármester leplezték le.
– Közvetítő volt, Isten adta tehetséggel. Pontosan tudta, hogy ő csak egy újrateremtő, ám ennek minden felelősségével is tisztában volt. Bartók és Kodály legfontosabb tolmácsolója volt, de egyébként is kivételes képességgel adta vissza a zeneszerzők gondolatait. Művészként nem hazudott soha – méltatta Ferencsiket a zeneiskola kertjében rendezett ünnepségen Kovács János, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas karmester.
A szoboravató után megnyílt Mezey Béla fotóművész kiállítása is, amelyen a világhírű karmestert ábrázoló mintegy 150 fénykép látható. A fekete-fehér fotókon a művész többek között zeneakadémiai próbája közben, balatonarácsi nyaralójában, Kodály Zoltán társaságában vagy éppen utazóként a világ számos országában látható. Mezeyt több évtizedes barátság fűzte a karmesterhez, így Ferencsik civil életéről is készíthetett számos felvételt.
Ferencsik János (1907-1984) karmesterként, korrepetitorként dolgozott, 1957-től az Operaház főzeneigazgatója volt. A nyarakat szívesen töltötte balatonfüredi nyaralójában. 1982-ben elsőként kapta meg a település díszpolgára címet.
balatonfured.hu
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben