Balaton a lét határán címmel tartott előadást a városban Fekete Péter független szakértő, aki szerint elengedhetetlen a tó vízpótlása különben drámai változások várhatók. A hivatalos állásfoglalást következetesen támadó szakértő véleménye továbbra is megosztja a Balaton-kutatókat.
Újra és újra vita tárgya a tó helyzete, egyes vélekedések szerint aggódásra semmi ok, természetes jelenséggel van dolgunk, ám egyre többen és egyre sürgetőbben hangoztatják: be kell avatkozni, pótolni kell a tóból hiányzó vizet.
Fekete Péter független Balaton-kutató szerint azonban tíz éven belül jelentősen csökkenhet a Balaton vízhozama, olyannyira, hogy megoldást kell keresni annak pótlására.
– Lassan már egy évtizede hangoztatom: egy hibás számítás következtében hamis biztonságtudatban élünk itt a Balatonnál. A klímaváltozás már itt van, sőt, az 1970-es évek óta együtt élünk vele, hiszen ez idő alatt nőtt az átlaghőmérséklet és 15%-kal kevesebb lett a csapadékunk. Muszáj beavatkozni, különben a következő száraz időszak akár végzetes is lehet a tóra nézve – hangoztatta a legutóbbi füredi nyilvános fórumon Fekete Péter. Videó a fórumról.
A 2000-es évek elején történt drasztikus vízszintcsökkenés idején sok teória született a Balaton esetleges vízpótlásának lehetőségeiről, ám ezek feledésbe merültek miután a természet rendezte a kérdést. Ennek ellenére a Balaton vízháztartása nagyon sérülékeny, az idei újabb negatív vízmérleg arra figyelmeztet, hogy ideje lenne elgondolkodni a vízmérleg javításának lehetőségeiről.
Az ezredforduló óta 2010 kivételével minden évben átlag alatti csapadékmennyiség hullott a Balatonra, valamint hatszor fordult elő, hogy több vizet vesztett a tó, mint amennyi belekerült. Ilyesmire az elmúlt kilencven évben, amióta a mérések tartanak, egyszer sem volt példa. Aggodalomra ad okot, hogy a hetvenes évek óta jelentősen csökkent a vízgyűjtőkből a tóba folyó víz mennyisége, ráadásul a következő évtizedekben az éves középhőmérséklet 2-3 Celsius-fokkal emelkedhet.
Ezért egyre többen hangoztatják: akár kritikussá is válthat a Balaton vízhelyzete, ha az ország továbbra sem költ a tóval kapcsolatos kutatásokra, fel kellene készülni a növekvő szárazság hatásaira, a jelenlegi tószabályozási módszereken változtatni kell, újra kell gondolni a meder kotrását.
Tihanyban a hidrobiológusok éves nagy szakmai tanácskozásán a Balaton jelenlegi alacsony vízszintjének kapcsán a kutatók viszont azt hangsúlyozták: természetes, átmeneti állapot a mostani, a csapadékosabb hónapok után újra magasabb lesz majd a víz állása. A tavat nem fenyegeti a kiszáradás. Részletek a videóban.
Szavazzon a honlap címoldalán, kell-e aggódni a Balaton alacsony vízállása miatt.
A közép-európai tavak fenntartható használatának elősegítését célzó EULAKES projekt előrejelzései szerint pár évtized múlva számottevően szárazabbá válthat a tó körüli éghajlat, azonban 2015-2020-ig még nem várható jelentős változás, így lenne idő felkészülni, és megfelelő vízgazdálkodási stratégiát kidolgozni. Az EULEAKS globális éghajlati modellnek a Balaton térségére adaptált éghajlati forgatókönyve szerint a következő 10-20 évben enyhe csapadéknövekedés várható, ám ezt követően viszont 2030-2060 között jelentős csapadék csökkenés következik. A 2050 utáni időszakban pedig az előrejelzések szerint a Balaton vízkészlete és felülete drámaian apadhat, akár a tó jelenlegi szintű üdülőjellegének megőrzése is veszélybe kerülhet.
balatonfured.hu
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben