A csapadékos időjárás hatására végre elindult a Balaton vízszintjének emelkedése, az elmúlt három hét alatt tíz centiméterrel nőtt a tó vízszintje – adta hírül a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság. Jelenleg 57 centi a vízállás, további húsz-harminc centi téli feltöltődéssel számolnak a szakemberek.
Még így is közel 20 centiméterrel alacsonyabb a vízszint, mint amit tavaly ilyenkor mértek, de a már lehullott és a várható csapadékmennyiség bizakodásra ad okot. Csak januárban mintegy 11 centit emelkedett a Balaton vízszintje, a hirtelen olvadás miatt nagyjából 60 millió köbméter víz érkezett a tóba, ami a Velencei-tó másfélszeres víztömegének felel meg. Jó esély van arra, hogy a május végéig tartó feltöltődési időszak végére a Balaton visszatér a normál szabályozási sávjába, 70-90 centiméter közé.
Egyre több szakember állítja, túl vagyunk másfél év rendkívüli szárazságán, aminek hatására a Balaton vízszintje lényegesen lecsökkent, tavaly például 38 centiméter volt a mélypont.
– Most végre elindult a telítődés, húsz-harminc centi téli feltöltődéssel számolunk, amihez nem kell rendkívüli esemény, elég az átlagot csak egy kicsit meghaladó csapadékos tavasz, és a Balaton visszatér a szabályozási sávjába – közölte Csonki István a Közép-Dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője. Egy átlagos évben ősszel-télen a Balaton vízszintje átlag 30-35 centimétert emelkedik, de már 2011-ben is csak alig 15 centimétert mértek, és most is nagyon lassú az emelkedés, a vízszint január elején is csak 51 centiméter volt.
– A tél a feltöltődés időszaka általában szeptember-októberben kezdődik és májusig tart. Ezt követően jelentős párolgás indul el, amelynek következtében közel egy métert veszít a tó. Ezt a mennyiséget kell pótolnia a csapadéknak és a hozzáfolyásnak. Több mint tíz éve kiváló a Balaton vízminősége, a halak nem pusztulnak, tehát nem rossz a helyzet, de van egyfajta időjárási bizonytalanság. Egy csapadékos tél és tavasz sokat segíthetne, de attól nem félek, hogy a 2003-as évhez hasonló állapotok alakulnak ki, hiszen ahhoz több egymást követő nagyon száraz év kell. Gondozni kell azokat a létesítményeket, amelyeket az ember mesterségesen telepített a tóhoz. Mi alkalmazkodjunk a Balatonhoz, ne pedig a tótól várjuk el, hogy alkalmazkodjon a mi igényeinkhez – fogalmazott a szakember, aki kiemelte: az évközi vízszint-ingadozást a Balatonon 40 centiméterre állították be, miközben a természetes ennél jóval több, 70-80 centiméter lenne. Példaként a Bodeni és a Genfi tavakat említette, amelyek esetében a szakemberek több mint másfél méteres vízszintkülönbséggel számolnak az évszakok között. A strandokat és a kikötőket ott ennek megfelelően alakították ki.
A Balatoni Hajózási Zrt. közleménye szerint már március végén megkezdik a kikötők kotrását annak érdekében, hogy a hajózási idény zavartalanul elkezdődhessen. Ha a várt csapadékmennyiség elmarad, és a Balaton vízszintje májusra sem éri el a 75-78 centimétert, akkor újabb mederkotrásokat végeznek majd el
Jelenleg nincs sportolásra alkalmas jég a Balatonon. Csak a kikötőkben fagyott be a tó, ám az csak kásajég, ami egyáltalán nem teherbíró.
A balatonfured.hu oldal megtalálható a Facebookon is, klikkeljen ide, lájkoljon minket, így új híreinkről azonnal értesülhet!
balatonfured.hu
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben