Márvány, gipsz és bronz szobrok, portrék, aktok, grafikák. A híres, egykor botrányt kavart egészalakos Érckor és a már érett korszak szobrai. Megnyílt a nagy francia klasszikus Auguste Rodin kiállítása a Vaszary Villában. A Szépművészeti Múzeumtól érkező alkotások így együtt most láthatók először.
– Tradíció és újítás mindig együtt jár. Nyitottnak kell lenni a sajátunktól eltérő kultúrákra is. Ez Rodin üzenete. Azt mondta, hogy nem reprodukálja, hanem folytatja a múltat. Fürednek a nagy szobrászunk tárlata mellett sok más vonzó tulajdonsága van, méltán lehet a kultúra városa – mondta a zsúfolásig telt Vaszary Villában rendezett tárlat megnyitón Roland Galharague, a Francia Köztársaság magyarországi nagykövete.
Geskó Judit művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum munkatársa kiemelte: példaértékű összefogás révén mutatják be a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből származó Rodin alkotásait a városban.
– Füreden különleges atmoszféra van, különleges mediterrán fények, amelyek szinte körbeölelik a szobrokat. Rodin alkotásai itt nagyon jó helyen vannak – fogalmazott Geskó Judit, aki kiemelte: a Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria hosszú távú kiállítási tervet készít a Vaszary Villával, így a jövőben is rangos kiállítások nyílnak majd Füreden.
A múzeumokkal kötött együttműködést hangsúlyozta dr. Bóka István polgármester is, aki szerint ezzel Füred újra bizonyíthatja majd, hogy a kultúra és a művészet városa.
Illyés Mária művészettörténész részletesen beszélt Rodin alkotásairól, mint mondta, a kiállított művek lefedik az impresszionista szobrász szinte teljes művészi pályáját. Érdekességük, hogy valamennyit az 1900-as évek elején, a művésztől magától vásárolta a Szépművészeti Múzeum. Az 1876-ban készült Érckorról megjegyezte: a szobor egészen új hangot ütött meg, új utakat nyitott az egyetemes szobrászatban, ráadásul igen különleges és ritka technikai eljárással készült, egyediségét a kiemelkedő minőségű patinázás is emeli, nem véletlen, hogy a Rodin életműben megkülönböztetett helyet foglal el.
– Itt látható a Szirének című szobor is, amelyet a kiváló muzeológus Térey Gábor 1901-ben vásárolt meg a művésztől, úgy hogy Rodin a párizsi világkiállításon szereplő szobrot kivette a tárlatból és azonnal postázta is Budapestre – tette hozzá a művészettörténész.
A Rodin tárlat hanganyagokkal és videókkal együtt megtalálható a Balatonfüred nevű okostelefon alkalmazásban. A modern audioguide tartalmas információkat ad a műtárgyakról és a művészről.
A rendezvény zárásaként E. Csorba Csilla a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója megnyitotta az utolsó mecénást, Hatvany Lajost (1880-1961) az írót, kritikust, irodalomtörténészt, a Nyugat című folyóirat alapítóját megidéző irodalmi kiállítást, valamint N. Csathó Gizella rajzait, festményeit felölelő kiállítását, amelyek szintén a Vaszary Villában láthatók.
Rodin tárlata június 23-áig látogatható a Vaszary Villában.
balatonfured.hu
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben
Belső udvar-hoz
2024.11.11.
Az, hogy ami eddig ott volt, vállalhatatlan, ronda és pusztulat volt, az igaz, viszont ez még nem jelenti azt, hogy…
Bővebben