A kiemelten védett, közkedvelt turisztikai célpontként is funkcionáló Lóczy-barlang új, denevérbarát bejárati ajtót kapott, felújították a világítási rendszerét és a járófelületeket, kicserélték a tájékoztató táblákat, és kőzetstabilizálást is végeztek. A beruházás 8 millió forintba került.
Az élettelen természeti értékek védelmére 128 millió forintot nyert pályázati úton a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, ebből összesen huszonnégy helyszínen, köztük a Lóczy-barlangban végeztek különböző felújításokat 2011-13 között. A Lóczy-barlang megújítására összesen nyolcmillió forintot költöttek.
– Soha ennyi forrás nem állt rendelkezésünkre erre a célra. Fontos természetvédelmi rekonstrukciókat végeztünk el, egyebek mellett megtisztítottuk a Káli-medence kőtengereit, felújítottuk a tapolcai tavasbarlangot és a Csodabogyós barlangot. A Lóczy-barlanghoz például évtizedek óta nem nyúltunk hozzá, nagyon esedékes volt a felújítás. Abban bízunk, hogy ezentúl még több látogató nézi meg ezt a különleges barlangot – fogalmazott Puskás Zoltán, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatója az Arácsi Népházban tartott sajtótájékoztatón.
– Ritka, hogy kiépített körülmények között ilyen jól látható legyen a kőzetek természetes rétegződése, ez mindenképpen különlegessé teszi a Lóczy-barlangot, mint ahogy az itt látható úgynevezett tűzkőgumók is – válaszolta a balatonfured.hu kérdésére Korbély Barnabás, a Bakony-Balaton Geopark csoportvezetője, akitől megtudtuk, évente átlagosan 15 ezer látogatója van a barlangnak.
A Tamás-hegy nyugati oldalában 1894-ben feltárt és 1934-ben megnyitott barlang jelentős természeti és idegenforgalmi értékkel rendelkezik. A hegységképző erők hatására vízszintes helyzetükből kibillent középső-triász korú, látványos mészkő rétegek zárják körül a mélyből feltörő langyos vizek által kioldott barlangot. Az üstszerű oldási formák és a helyenként még megtalálható borsókövek is utalnak a kialakulás körülményeire. A 120 méter hosszú és 19 méter mély, sajátos klímájú fokozottan védett barlangot szép és változatos oldásformák, a hegy felépítését bemutató vékony réteges mészkőfalak jellemzik.
balatonfured.hu
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben
Belső udvar-hoz
2024.11.11.
Az, hogy ami eddig ott volt, vállalhatatlan, ronda és pusztulat volt, az igaz, viszont ez még nem jelenti azt, hogy…
Bővebben