Monumentális, szuggesztív fejek, nyílt vagy éppen fürkésző tekintetek, sajátos szöveg-kép labirintus. Ősi erőket idéző szobrok illetve lenyomatok, lehengerlő látvány és játékos emlékezet. Silvio Monti kortárs olasz képzőművész kiállítása a Vaszary Galériában.
– Nem lehet eldönteni, hogy Monti festő vagy szobrász, műveit erőteljesség és éber játékosság, egyfajta szobrászi ihletettség jellemzi. Alkotásai tükörként szolgálnak nekünk – jellemezte a művészt Szőcs Géza költő, aki betegsége miatt nem vehetett részt a megnyitón, így levélben köszöntötte Silvio Montit.
A Vaszary Galériában kiállított művek reflektálnak, párbeszédet folytatnak a magyar és az olasz múlt egyik legizgalmasabb fejezetével: a 19. századi közös szabadságtörekvésekkel. A tárlaton Silvio Monti festményei és szobrai, papírmaséi mellett nagyméretű térplasztikái is láthatók, amelyek a 19. századi forradalmi mozgalmak szövegemlékeit illetve főszereplőinek portréit (Giuseppe Mazzinitól és Goffredo Mamelitől Kossuth Lajosig és a vérrel befröcskölt Petőfi Sándorig) jelenítik meg. A korban jelszavakká váló felhívások, emblematikus üzenetek, egyfelől mint a múlt egyszerű, szubjektív olvasata jelennek meg, másfelől azonban lehetőséget adnak az újraértelmezésükre is. A szövegeket és a képeket hordozó panelek sajátos labirintusba rendeződnek. A tárlat a Magyar Nemzeti Múzeum kiállítása után először látható vidéki galériában.
Fotógaléria a tárlatról. Katt a kis képre.
{photogallery}2334{/photogallery}
– A véletleneknek, az egybeeséseknek nagy jelentősége van mindannyiunk életében. Ez a kiállítás is több ilyen találkozás eredménye, kezdve a Pál utcai fiúk című könyvvel, amely évtizedekkel ezelőtt nagy hatást tett rám, és az első találkozásom volt a magyar kultúrával. A kiállításom egy történelmi emlékezés, kerültem a didaktikus ábrázolásokat, csupán az emlékek fontosságát igyekeztem szemléltetni. A kreativitás mindannyiunkban benne él, művészként abban bízom, hogy mindannyiunkat túl él, a kreativitás örök – mondta a kiállítás megnyitóján Silvio Monti, aki művei mellett temperamentumával is megnyerte a magyar közönséget.
Silvio Monti Borgomaneroban született 1938-ban. Korunk egyik külföldön is elismert, neves, olasz kortárs képzőművésze. Olasz, lengyel és osztrák mesterektől tanult, majd 1963-ban indult önálló művészi pályája. Első önálló kiállítását 1962-ben rendezte Londonban, melyet Párizs, Brüsszel, Dublin, Róma, Milánó, Siena, Ravenna, Genf, Bologna követett. Számos munkája található az Egyesült Államok gyűjteményeiben. Nevezetes fejezete munkásságának találkozása a híres komponistával, Angelo Branduardival, akinek népzenei és „régi zenei” ihletésű lemezeit illusztrálta, koncertjein szerepelt képeivel.
Az Emlékezet és látvány című kiállítása május 11-ig látogatható.
A kiállítás megnyitója előtt fáklyás felvonulást rendeztek a reformkori városrészben. A Füredi Tavaszi Fesztivál programjai folytatódnak. Részletek itt.
A balatonfured.hu oldal megtalálható a Facebookon is, klikkeljen ide, lájkoljon minket, így új híreinkről azonnal értesülhet!
balatonfured.hu
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben
Belső udvar-hoz
2024.11.11.
Az, hogy ami eddig ott volt, vállalhatatlan, ronda és pusztulat volt, az igaz, viszont ez még nem jelenti azt, hogy…
Bővebben