Arany János nemcsak költő, de komponista is volt.
Kodály Zoltán így nyilatkozik a költő zenei alkotásairól: nem abszolút értékük vagy önálló invenciójuk miatt érdekesek, hanem mert a költő egész művészetének zenei gondolatvilágához vezetnek el bennünket.
Arany megdöbbentően modern volt. Egy levelében például ezt írja: lírai darabjaim közül azokat tartom sikerültebbeknek, amelyek dallamát hordtam már, mielőtt eszmém lett volna– úgyhogy a dallamból fejlődött mintegy a gondolat.
Ehhez hasonló elgondolással legközelebb Nemes Nagy Ágnesnél és Pilinszky Jánosnál találkozhatunk.
Arany emellett zongorázott, furulyázott, gitározott is. Idős korában pedig emlékezetből lekottázott mintegy 150 dalt, gyermek- és ifjúkorát meghatározó dallamvilágának mementóit. Továbbá húsz saját költésű melódiáját ismerjük: saját versei mellett például megzenésítette Petőfi költeményeit is.
A Kaláka együttes dalai évtizedek óta rendületlenül bizonyítják az Arany-versek muzikalitását. Legutóbbi Arany-lemezük tíz éves: örökbecsű és megkerülhetetlen – nyomkövető és nyomravezető Arany-költészetéhez.
A január 20-án a városban rendezendő koncertjükön ezúttal is Arany Jánosé lesz a főszerep – a költő legismertebb verseit éneklik újra, elhangzik például a Családi kör, az Epilógus, A tamburás öregúr, vagy a Letészem a lantot című költemény.
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben