Napjainkban a Föld egyik legsúlyosabb ökológiai problémáját az édesvíz megléte és hiánya jelenti. A Vaszary Galéria és a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria közös kiállításán látható festmények sora a művészet nyelvén, az esztétikum segítségével szól az emberiség számára nélkülözhetetlen, testnek, szellemnek és léleknek egyaránt táplálékul szolgáló víz fontosságáról.
– A tárlat több témakör szerint csoportosul, mindegyik más-más szempontból láttatja és dolgozza fel a vizet, mint az alapvető éltető elemünket. Elsősorban a víz hétköznapi élethez kötődő kérdésköreiből válogattunk, a klasszicizmuson, a romantikán, a realizmuson, a naturalizmuson, a plein air festészeten és az impresszionizmuson átívelő, reprezentatív művek bemutatásával – válaszolta kérdésünkre Plesznivy Edit művészettörténész.
A kiállítás kurátora szerint a tárlat különlegessége a realista festészet atyjaként számon tartott, nagy hatású francia művész, Gustave Courbet 1872-ben született sziklás tájképe illetve Benczúr Gyula a tárlat alkalmából restaurált, Starnbergi tó című festménye. A nagyközönség előtt eddig szinte ismeretlen vízparti tájkép, a kecskeméti Bozsó Gyűjtemény rejtekéből kerül a bemutatóra.
A francia barbizoni iskola meghatározó mesterei, Jules Dupré és Charles-François Daubigny együttesen szerepelnek a tárlaton. Műveik mellett több olyan magyar festő alkotása is szerepel, akik erősen kötődtek a Párizstól néhány kilométerre fekvő Barbizonhoz.
Látható lesz a tárlaton az élete utolsó hat évében Barbizonban alkotó Paál László festménye, Munkácsy Mihály életművének egyik fontos darabja, egy meghitt életkép, amelyen egy, a vízhordás fárasztó munkája közben megpihenő lányalakot örökített meg.
Az intim tájfestés egyik legjelesebb magyarországi képviselője, Mészöly Géza Lidó című képe is szerepel majd a kiállításon, ahogy Mednyánszky László érzelmekkel telített, különös érzékenységgel megjelenített párás, ködös vízparti tájképei is. A buddhista filozófiától is érintett Mednyánszky a pillanat múlékonysága mellett az idő végtelen áramlását is képes volt érzékeltetni képein – ebből ad ízelítőt a füredi tárlat, amelyen Szinyei Merse Pál, és a modern magyar festészetet megalapozó nagybányai művésztelep alkotói közül Ferenczy Károly, Iványi Grünwald Béla, Glatz Oszkár festményei is láthatók.
Külön teremben kapnak helyet Vaszary János tengerképei. A vízparti látványt, a halászbárkák és vitorlások színes kavalkádját, a nyaralók strandéletének ellesett epizódjait megörökítő festőnek ez volt az egyik legtermékenyebb, legvirtuózabb időszaka.
A Folyók, tavak, tengerek – Az éltető víz című tárlat megnyitója június 15-én, szombaton, 11 órakor lesz a Vaszary Galériában.
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben