Alább dr. Bóka István, Balatonfüred polgármesterének felhívása olvasható.
Tisztelt Balatonfüredi Polgárok!
1920. június 4-én 16:32 perckor Benárd Ágost népjóléti miniszter és Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ a versailles-i Nagy-Trianon Palotában aláírták az I. világháborút lezáró békediktátumot. Ezzel Magyarország területének 71 százalékát, magyar ajkú lakosságának 57 százalékát veszítette el.
Felfoghatatlan veszteség
Magyarország kelet-európai nagy országból kis országgá zsugorodott elveszítve nyersanyag-lelőhelyeit, termőföldjeit, nagy tudományos-kulturális központjait.
Volt idő, amikor szinte tagadnunk kellett Trianon emlékét, majd lassan megtanultuk elfogadni a veszteséget és utat találni az anyaország határain kívül élő testvéreinkhez.
Ezt tesszük ma is politikai, gazdasági, kulturális, sőt a civil szerveződések szintjén is.
A Magyar Országgyűlés a 2010. évi 45. törvényével június 4-ét a Nemzeti Összetartozás napjává nyilvánította.
E törvény 4. paragrafusa szerint „Az Országgyűlés kötelességének tekinti arra inteni a nemzet ma élő tagjait és a jövendő nemzedékeket, hogy a trianoni békediktátum okozta nemzeti tragédiára mindörökké emlékezve, más nemzetek tagjaiban okkal sérelmeket keltő hibáinkat is számon tartva, s ezekből okulva, az elmúlt kilencven esztendő küzdelmeiben az összefogás példáiból, a nemzeti megújulás eredményeiből erőt merítve, a nemzeti összetartozás erősítésén munkálkodjanak. Ennek érdekében az Országgyűlés június 4-ét, az 1920. évi trianoni békediktátum napját a Nemzeti Összetartozás Napjává nyilvánítja.”
Balatonfüreden, ugyanebben az évben – a Nyugdíjas Polgári Egyesület kezdeményezésére -, elhelyeztük Lugossy László „Trianoni emlékmű” című szobrát a Kovászna parkban, amely azóta méltó színhelye az 1920-as eseményekre történő emlékezésnek.
A COVID-19 koronavírus-járvány okozta országos vészhelyzet okán nem emlékezhetünk meg a szokásos módon erről az emléknapról. Mégis szükséges – már csak a 100. évforduló okán is – letennünk az emlékezés virágait a balatonfüredi Trianon Emlékműnél is.
Ezúton várok minden emlékezni vágyó balatonfüredi polgárt a június 4-én 10 óra 30 perckor kezdődő koszorúzásra, ahol bárki elhelyezheti virágait.
Ezúton hirdetem, hogy Balatonfüred történelmi egyházai a Nemzeti Összetartozás Napján, azaz június 4-én emlékező istentiszteleteket tartanak templomaikban a következők szerint: a balatonfüredi Református Fehértemplomban, a balatonarácsi Református Templomban, valamint a balatonfüredi Evangélikus Templomban 16 óra 30 perctől. A Balatonfüredi Római Katolikus Plébániatemplomban június 7-én vasárnap a 9 órai szentmisén emlékeznek meg a százéves évfordulóról.
Ezen kívül június 4-én 16 óra 30 perckor közös harangozásra kértem fel valamennyi balatonfüredi történelmi egyház vezetőjét, akik a felkérést elvállalták.
Ezúton hívom fel szíves figyelmüket, hogy Balatonfüred város önkormányzata felkérésére dr. Fejérdy András, az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet igazgatóhelyettese esszében foglalta össze gondolatait, amely itt a honlapon, valamint a Balatonfüredi Napló soros számában olvasható.
A Balatonfüred Néptáncegyüttes is csatlakozott a #Összetartozás100folk – Körbetáncoljuk a Kárpát-medencét! elnevezésű programhoz. Videófelvételük alább látható.
Balatonfüred város önkormányzata közösen a város kulturális intézményeivel, illetve civil szervezeteivel több alkalommal is sort kerít a Trianoni Békediktátum aláírásának 100. évfordulójára történő megemlékezésre. Tervezzük egy tudományos-irodalmi konferencia megrendezését az ősszel, valamint szintén az őszi ünnepkörben több alkalommal is szerét ejtjük, hogy emlékezzünk a száz éve történt eseményre.
Babits Mihály soraival zárva:
„Él a nagy Isten és semmise megy kárba.
Magyarok se lettünk pusztulni hiába,
hanem példát adni valamennyi népnek,
mily görbék s biztosak pályái az égnek.
Ebből tudhatod már, mi a magyar dolga,
hogy az erős előtt meg ne hunyászkodna.”
dr. Bóka István
polgármester
[bs-white-space]
A centenárium alkalmából, június 4-én, csütörtökön rendezett városi programok:
10.30 Ünnepélyes koszorúzás a Kovászna parkban álló Trianon emlékműnél
16.30 Megemlékező istentisztelet a Balatonarácsi Református Templomban, a Balatonfüredi Református Templomban (Fehértemplom) és az Evangélikus Templomban.
Közös, három perces harangszó valamennyi balatonfüredi templomban
Június 7. vasárnap
9.00 Emlékező szentmise a Balatonfüredi Római Katolikus templomban (Pirostemplom)
A Füred TV videója:
Címlap grafika: azonnali.hu
füredi átlagnyug(nyög)díjas
2024.10.08.
Eszerint ha időpontra megyek Pestre, (novembertől, egészségügyi okokból, mert Veszprém egy rémálom, tegnap 2,5 órát próbáltam az Sztk-ban valamit elérni,…
Bővebben
Szerettem vonatozni
2024.10.05.
Én 4 óra 30 percig utaztam Balatonfüred Bp között. Székesfehérváron lekéstük a délipartról érkezö express vonatot és nem volt mozdony!…
Bővebben
Mert ha elindul a vonat...
2024.09.26.
Biztos nem Belgrádba ment a kérdéses járat... Akkor nem, hogy 32 percet késett volna, hanem 32 perccel előbb érkezett volna…
Bővebben