Ezúttal a Vaszary Villa kertjében megrendezett ünnepségen átadták a költőverseny díjait. Az emlékdíjat Lövétei Lázár László Melyik Nap alatt? című versével nyerte el, a költő azonban a vírushelyzet miatt nem tudott személyesen részt venni az eseményen. A különdíjat Zsávolya Zoltán Munkacímre című verse érdemelte ki, az idén először átadott, Debrecen városa által felajánlott Térey-díjat pedig Garaczi László az In Cauda Venenum című verséért vehette át.
A verseny történetében először dalversenyt is hirdettek a korábbi években a megmérettetésen díjat nyert versekből. A Szőcs Géza, Kováts Péter, Márta István összetételű zsűri, Kálnay Adél: Ami marad című versére írt Balogh Máté szerzeményét találta a legjobbnak.
Can Togay, a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa (EKF) Program művészeti és kreatív igazgatója az eseményen kiemelte: tovább kell erősíteni Veszprém és Balatonfüred kulturális együttműködését. Irodalmi sorozatot indítanak az EKF programjainak keretében, lépésről lépésre akarják elérni, hogy Balatonfüred a magyar irodalom nyári fővárosa legyen.
– Balatonfüred szereti a művészetet, a várost pedig szeretik a múzsák és a költők, ezzel a kivételes helyzettel élnünk kell – hangsúlyozta Can Togay, aki hozzátette: a közelmúltbeli sikeres filmpiknik után komoly esély van arra, hogy jövőre Veszprém és Balatonfüred adhat otthont a magyar filmfesztiválnak is.
– A Quasimodo költőverseny története azt bizonyítja, hogy szükségünk van egy ilyen rendezvényre, amely az egységes magyar irodalom és költészet ünnepe. Főleg a mai világunkban, amikor bármerre nézünk az egység helyett széttördeltséget, megosztottságot látunk – fogalmazott Bóka István, Balatonfüred polgármestere a díjátadón.
Három napon át zajlottak az irodalmi programok a városban. Itt volt a költőverseny több korábbi nagydíjasa, Czigány György, Falcsik Mari, Géczi János, Zalán Tibor. Faludy Györgynek, aki éppen húsz évvel ezelőtt nyerte el a verseny fődíját, emléktáblát is avattak az Anna Grand Hotel Panteonjában. A nagy kalandor néhány versét Földes László Hobo adta elő.
A hagyományoknak megfelelően a Tagore sétányon Salvatore Quasimodo emlékfájánál is megemlékeztek a Nobel-díjas költőről, itt Gian Luca Borghese, a Budapesti Olasz Kultúrintézet igazgatója mondott köszöntőt, hangsúlyozva az olasz-magyar irodalmi, történelmi párhuzamokat.
Az irodalmi fesztivál keretében bemutatkozott a Tempevölgy és az Országút folyóirat, voltak kötetbemutatók, koncertek és kerti parti. Újdonságként kerekasztal beszélgetést rendeztek Szőcs Géza költő, Demeter Szilárd a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója, Elek Tibor irodalomtörténész, Szkárosi Endre költő és Gyurgyák János történész, könyvkiadó közreműködésével Trianonról.
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben
ovi
2024.11.28.
Szerintem nem tájidegen, sőt egyetértek, jól néz ki. Hogy Dubaj, hogy jön ide, végképp nem értem. Biztos kellett valami nagy,…
Bővebben
Nagyon új óvoda
2024.11.28.
Én is egyetértek az eredeti kommentelővel. Nekem a tájidegen szó jutott eszembe. Van egy honlap, szerintem nem írhatom ide a…
Bővebben