A balatonfüredi családból származó, a városban élő Karády Anna az Állami Egészségügyi Ellátó Központ jogi tanácsadója. A Lóczy Gimnáziumban Molnár Sándor tanította neki az irodalmat, a tanár lelkesedése ragadós volt, így már középiskolás korában falta a verseket, de ennek ellenére őt magát is meglepte, hogy megírt egy könyvet. A kéziratot kissé tétován, álnéven küldte el az Álomgyár kiadónak, ahol a kedvező fogadtatás után meggyőzték, saját nevén publikáljon.
– A karantén idején nem lehetett menni sehova, én mégis utaztam, meg sem álltam a 18. századig. Megelevenedett előttem egy történet, így hát leírtam. Mindig is érdekelt a város múltja, a Helytörténeti Múzeum tárlatvezetése után a kutatószolgálatot is igénybe vettem, Tóth-Bencze Tamás helytörténeti könyvtáros szakértelme sokat segített. A regény történetét valós helyszínek és események ihlették, a szerzői képzelettel megszínesítve. A szereplőimet – akik részben valós történelmi személyek – a 18. századi Füredre költöztettem, sokat kutattam a füredi nemesi családok múltját is, de a cselekményben való szerepüket az írói fantázia alkotta – nyilatkozta a balatonfured.hu kérdésére korábban a szerző.
A 448 oldalas regény Almássy Anna, a 21. századi jogászlány történetét meséli el, aki egyszer csak 1763-ban találja magát, és kénytelen beilleszkedni a közösségbe. Találkozik Oroszy Mihállyal, a fiatal földesúrral, akivel mindenben különböznek, mégis szenvedélyes vonzalom alakul ki közöttük. A mai értékek szerint nevelkedett lány és az előjogokkal született férfi eltérő világlátása drámai helyzeteket szül. Vajon a két világot összekötheti a szerelem? Vajon a szerelmet sem az idő, sem a tér, sem a társadalmi különbségek nem képesek eltiporni?
– Az emberi motivációk nem változnak, legyünk bármilyen korban, a léleknek nincs ipari forradalma – erről szól a könyv, ami romantikus történelmi regény csipetnyi sci-fivel. Van benne helytörténet, szerelem, időutazás, ahogy a fülszövegben szerepel: pestis, máglya, pellengér, éhínség. Van benne minden a lekvárfőzéstől a csókig. Nem zsánerekben gondolkodom, az életről írtam. Szó esik benne a halászatról, lótenyésztésről, és a szerelemről is. Azt hiszem, minden az arányokon múlik. Bízom benne, hogy sokan elolvassák majd – így Karády Anna.
A jogász már írja második könyvét, A füredi földesúr című kötet várhatóan ez év ősszel jelenik majd meg, de mint mondja, ennek ellenére a szakmájával, a joggal nem akar felhagyni. Az új regénynek a 18. századi Füred lesz a helyszíne: betekintést nyújt a kiváltságos létbe, egy földesúr mindennapi életébe és egy nem mindennapi szerelem történetébe.
– Mindannyiunk életében vannak dolgok, amiket készen kapunk, magától értetődőek. Nekem ilyen Balatonfüred, ide születtem, és szerencsésnek érzem magam, hogy itt élhetek, ebben a szerethető, nagyszerű városban Arról írtam, amit ismerek. Mindig is szerettem volna úgy kirándulni egyet Füreden, nézelődni, beülni helyekre, ahogy ezt az ideérkezők teszik. Nagy élmény volt az írás, új nézőpontok tárultak ki, rádöbbentem milyen jó, hogy itt élhetek – vélekedik a szerző, akinek A füredi lány című debütáló regénye éppen a 35. születésnapjára jelenik meg.
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben