Oldal kiválasztása

Az ellentétek városa – Balatonfüred 50

Szerző: | 2021-06-05.

Képek Balatonfüred várossá válásának első évtizedeiből. Hírügynökségi és privát fotók az 1970-80-as évekből, amelyek megmutatják, Balatonfüred nemcsak a Tagore-sétány, az Anna-bál és a vitorlázás, hanem egy furcsa, kettős identitású település. Balatonfüred 50 címmel nyílt fotókiállítás a Vaszary Galériában.

1971-ben nyilvánították várossá Balatonfüredet, az ötvenéves évforduló apropóján a Vaszary Galériában nyílt archív fényképekből álló kiállítás igyekszik képet adni arról, milyen volt a hetvenes-nyolcvanas években a település. Egy nagyrészt csatornázatlan falu, két négyszáz szobás, országos hírű szállodával, szívkórházzal, indiai Nobel-díjas költő kultuszával, buja bárokkal, szépségversenyként funkcionáló Anna-bállal. Tízezer helyi lakos, és többtízezer idelátogató, más-más kultúrával és igényekkel.

A 120 darab fényképet tartalmazó tárlaton korabeli MTI fotók illetve a Fortepan révén privát felvételek idézik meg a várost. Láthatók egykor és most képpárok, korabeli illusztrált újságcikkek, beszámolók a várossá nyilvánítás miatt erőltetett tempóban zajló beruházásokról, plakátok, részletek dokumentumfilmekből. A falakon Pilinszky Jánostól olvashatók szikár idézetek, amelyek elemelik az emlékképeket.

– A kor fénykép-dokumentációját végig nézve szembeötlő, hogy Balatonfüred az ellentétek városa volt, az ellentétek és végletek találkozásának helyszíne. Ahol Anna-bált és a rendőrség által megfigyelt punkfesztivált rendeztek két hét eltéréssel, ahol 1969-ben megépül a nagyvárosias léptékű Annabella és Marina, miközben maga a település sok tekintetben még mindig faluként éli a mindennapjait. A Balaton, mint egy nagy mágnes vonzotta ide a történéseket – válaszolta a balatonfured.hu kérdésére Virágvölgyi István, a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ kurátora, a füredi tárlat rendezője.

Az eltérő szemléletük miatt a kiállításon érdekes elegyet alkotnak a hivatalos hírügynökségi fotók és azok témái illetve a privát szférát ábrázoló civilfotók. Megjelenik a mindenki által ismert város, a vitorlásokkal, a sétánnyal, az Anna-bállal, a jól ismert strandi jelenetekkel, de a toposzok mellett látható Füred más arca is. A Tagore-sétányt 140 km/órás széllel letaroló, 1972-es tornádó, a befagyott Balatonon a fakutyázás, a hajógyári élet, különböző átadó-ünnepségek és konferenciák, mint például az 1972-ben rendezett diabetikus üdítőitalokról vagy az 1988-ban a juhtenyésztéssel kapcsolatos tanácskozás.

  • Képgaléria

– A legtöbben a kétszeresére-háromszorosára duzzadt nyaralóvárost ismerjük, a strandokkal, a szívkórházzal, a borokkal, ez ugrik be Balatonfüredre gondolva. De ez csak egy szelete. Egyik kedvenc fotóm a tárlaton például azt ábrázolja, ahogy az őszi-téli hónapokban üresen álló Annabella éttermében szilvásgombócot készítenek a győri hűtőházak számára. Naponta hatvanezer gombócot gyártottak itt. De érdekes képek készültek a hajógyár szerelőcsarnokában 1982-ben megrendezett Új Hullám Fesztiválról, amelyen fiatal rock- és punkbandák hörögtek a mikrofonba a rendőrség árgus szemeitől kísérve. Több kép is látható lesz a koncertről. Az eseményről Almási Tamás rendező és Antal Imre riporter készített dokumentumfilmet, ebből egy három perces részletet is megnézhetnek a látogatók, akiket egy nagyméretű képpár fogad majd a tárlaton, egy-egy 1971-ben illetve 2018-ban készült légifelvétel a városról. Árulkodó képek, mi is zajlott le itt az elmúlt ötven évben – így Virágvölgyi István, aki szerint a várost a balatoni térség más települései közül már akkor is a kultúrához való viszonya különböztette meg, tette sajátossá, így vált a művészek, a különböző kulturális események iránt érdeklődők kedvelt helyévé.

– Egy hiábavaló kísérlet tanúi lehetünk, ahogy a képek az eltelt 18250 napról, a több tízezer ember mindennapjairól közölnek valamit. Csak a töredék töredékét tudják megmutatni. Az emberi emlékezet fura dolog. Az emlékezet mindig jelen idejű, mert mindig a mai ésszel, szemmel szemléljük az egykori valóságot, most fogalmazzuk meg magunknak mit gondolunk róla. A fotók hiába ábrázolnak megtörtént eseményeket, minden egyes felvételt az érzelmi és intellektuális kötődésünk alapján nézünk. Ez a saját belső kiállításunk – e szavakkal nyitotta meg a tárlatot Kincses Károly fotómuzeológus.

Az eseményen Bóka István polgármester a város elmúlt ötven évéről beszélt, kiemelve, a fényképek megmutatják, a községből miként lett város Balatonfüred. Juhász Anna irodalmár pedig Pilinszky János születésének 100. évfordulója alkalmából emlékezett meg a költőről, hozzátéve: idén több rendezvény is szól majd a magyar irodalom egyik kiemelkedő alakjáról. Zárásként Seres Zoltán színművész mondott verset Pilinszkytől.

A Balatonfüred 50 – Képes történetek a várossá válás első évtizedeiből című kiállítás 2022. január 9- ig látogatható a Vaszary Galériában.

Balatonfüred 1920-as évekbeli kétezres lakosságszáma, követve a XX. században világszerte felgyorsult városiasodás trendjét, 1971-re 10 ezer állandó lakosra duzzadt. Ehhez ugyanennyi idénylakó csatlakozott nyaranta és a főszezon csúcshétvégéin további néhány ezer ember kereste fel Füredet (1971-ben összesen 133 ezren üdültek a városban). Az állandó lakosok száma ugyan tovább nőtt, de csak az 1980-as évekig, amikor a 12-13 ezres csúcsnál megállt.

 

 

 

Megosztás

Ne maradjon le a város legfontosabb híreiről!

Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesüljön első kézből Balatonfüred híreiről!

Olvass tovább

Programok

Verskoncert

2025-01-25. 18.00 Zsidó Kiválóságok Háza

Radnóti Miklós versei klezmer zenével.

Újratervezés

2025-01-17. 18.00 Balatonfüred Kongresszusi Központ

Dr. Almási Kitti előadása.

Vince-nap

2025-01-17-18. Anna Grand Hotel

Vesszőáldás és borkóstolás.

2025. január

HKSzCsPSzV
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
Events are loading, please wait...

Hírek, Agora

Hírek

Krónikás

2024.12.13.

Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!

éljen a REALISTA pesszimizmus

2024.12.04.

Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…

kekec

2024.11.28.

Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…

HOZZÁSZÓLÁSOK

Hirdetés

Je
anigifwpmozi
Wow Banner Fekvo Szoveg V2 2
Bmw
Bahart