A Balaton-felvidéki Nemzeti Park és a város önkormányzata közösen fejlesztette a nemzetközi hírű földrajztudósról elnevezett barlang területét és megközelíthetőségét. A kuriózumnak számító barlangban évente átlagosan 15 ezer látogató fordul meg, a fejlesztés révén sokkal kulturáltabb környezet és parkoló várja az érdeklődőket.
Az új fogadóépületben, amely egy 50 négyzetméteres fedett teraszt is felölel, egy interaktív kiállítás mutatja be a barlangot, a térség földtani, természeti értékeit. Ajándékbolt és büfé várja a látogatókat, és kialakítottak egy geológiai tanösvényt is.
Rácz András, az Agrárminisztérium környezetügyért felelős államtitkára az átadó ünnepségen kiemelte: ebben az évben az ország tíz nemzeti parkjában 30 projektet adtak át, összesen 8,7 milliárd forintból.
– A nemzeti parkokba évente1,6 millió látogató érkezik, kiemelkedik közülük a Balaton-felvidéki Nemzeti Park, hiszen a forgalom egyharmadát adják. 44 bemutatóhellyel rendelkeznek, ez bővült most a Lóczy-barlang látogatóközpontjával, ami biztos vagyok benne, hogy nagyon népszerű lesz – fogalmazott az államtitkár.
– Felértékelődött a természetközeliség, egyre nagyobb szükség van a nemzeti parkokra, határozottan nőtt a turisták érdeklődése a természeti értékek iránt. Ez a beruházás egy újabb szintre emeli a hazai turisztikai kínálatot- vélekedett Juhász Szabolcs, a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai igazgatója.
Kontrát Károly a térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta: 1882-ben kőbányászok fedezték fel a barlangot, ami aztán csak a harmincas években vált először látogathatóvá. A fejlesztés révény Balatonfüred egy újabb színfolttal gazdagodott – mondta a képviselő, akihez csatlakozva Bóka István polgármester kiemelte: a városnak fontos volt, hogy kulturált környezetet teremtsen itt a látogatók számára.
Puskás Zoltán, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatója az átadóünnepségen elmondta, környezetbarát, megújuló energiát hasznosító, családias látogatóközpontot terveztek, hiszen a barlang természeti értéke mellett az is fontos érték, hogy könnyen megközelíthető helyen, tulajdonképpen a városban van.
Az átadó ünnepségen elhangzott, a város hamarosan felújítja és kiszélesíti a Lóczy-barlanghoz vezető utat.
- Képgaléria
A Lóczy-barlangban időről-időre nyílt napokat rendeznek, hogy így népszerűsítsék a térség egyik jelentős földtani értékét elsősorban a diákok körében.
Ritka, hogy kiépített körülmények között ilyen jól látható legyen a kőzetek természetes rétegződése, ez mindenképpen különlegessé teszi a Lóczy-barlangot, mint ahogy az itt látható úgynevezett tűzkőgumók is.
A Tamás-hegy nyugati oldalában 1894-ben feltárt és 1934-ben megnyitott barlang jelentős természeti és idegenforgalmi értékkel rendelkezik. A hegységképző erők hatására vízszintes helyzetükből kibillent középső-triász korú, látványos mészkő rétegek zárják körül a mélyből feltörő langyos vizek által kioldott barlangot. Az üstszerű oldási formák és a helyenként még megtalálható borsókövek is utalnak a kialakulás körülményeire. A 120 méter hosszú és 19 méter mély, sajátos klímájú fokozottan védett barlangot szép és változatos oldásformák, a hegy felépítését bemutató vékony réteges mészkőfalak jellemzik.
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben