– Bethlen István, aki éveken keresztül volt a Romantikus Reformkor fővédnöke, vetette fel először, miért nincs Wesselényinek szobra a városban, hiszen Wesselényi többször járt Füreden, sokat tett a Balaton népszerűsítéséért. Melocco Miklós szobrászművész el is készítette a szobor tervét 2019-ben, de a covid miatt ez végül nem valósulhatott meg. Később Melocco egészségügyi okokból visszalépett az alkotás elkészítésétől és tanítványát, Párkányi Raab Pétert kérte fel a szobor újra tervezésére – válaszolta kérdésünkre Molnár Judit a terület önkormányzati képviselője.
A klasszikus szobor Wesselényit ábrázolja korabeli ruhában, aki egy éppen kikötő balatoni csónakban álló, napjaink ruhájában lévő fiatal nőnek nyújtja a kezét. A nőalak öltözékével a Balatonfüreden már a reformkorban és napjainkban is megrendezendő Anna-bálra utal, így tulajdonképpen a kézfogásuk a jelenünk és múltunk közötti kapcsolódást szimbolizálja.
– Úgy gondolom, hogy a város parti beruházásai közül a Brázay park kialakítása az egyik legkedveltebb, tökéletes helyszíne lesz a szobornak – tette hozzá Molnár Judit.
A szobor elkészítésének költségeit a Miniszterelnökség biztosította, 53 millió forinttal. Jelenleg a szobor talapzata készül, maga az alkotás a tervek szerint még ebben az évben, várhatóan novemberben a helyére kerül.
- Képgaléria
Feljegyzésekből tudjuk, hogy Wesselényi sokat járt Füreden, részt vett az Anna-bálon is, a Balatont pedig nagyon szerette, naplójában számtalan helyen említi, hogy az 1835-1837-es időszak között rendszeresen járt úszni a tóba. A Veszprém Megyei Múzeumok Közleményeiben található az alábbi feljegyzés: “A füredi öbölben kilométereket úszó Wesselényi 1836-ban még megbotránkoztatta a gyógyfürdő köznemesi közönségét, majd fél évszázaddal később azonban Szekrényessy Kálmán dsidáskapitányt, aki öt óra ötvenkét perc alatt tette meg úszva a Siófok – Almádi távolságot, már hősként ünnepelte a nyaralósereg.”
Az igazsághoz hozzátartozik, hogy hiteles forrás nem rögzíti Wesselényi öböl átúszását, a legautentikusabb forrásnak tekinthető naplójában sem ír a nagy hőstettről.
A Füredi História egyik korábbi számában Tóth-Bencze Tamás alaposan körbejárta a kérdést, a helytörténeti kiadványban megjelent írás azt mindenesetre rögzíti, hogy a báró sokat úszott a Balatonban, és kötődött Balatonfüredhez.
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben