Balatonfüred, Óvoda u. 1.
Tel: +36/87/342-795
Istentisztelet:
V: 8.00 istentisztelet a Szívkórházban
V: 9.30 istentisztelet a templomban
Bárhonnan közeledünk hajóval Balatonfüred felé, már messziről világít felénk az óváros legmagasabb épülete, az egytornyú „fehér templom”, mert így hívják már több, mint egy évszázada a helyi reformátusok templomát.
A hivatalos műemléki jegyzék szerint klasszicista ízlésben épült 1828-ban. Évtizedekig meghatározó, uralkodó épülete volt az Öreg-hely alatt elterülő résznek. Ma is még igen szép dísze az itt térré kiszélesedő Kossuth Lajos utca végének. A téren, szemben a templommal helyezkedik el az ugyancsak klasszicista stílusban épült volt községháza, amely a múlt században épült. Ma lakóház.
A templomtól nyugatra a Siske és Óvoda utca sarkán ugyancsak egy klasszicista épület emelkedik, egykor takarékpénztár, ma lakóház. Szép tehát a templom környezete is.
Szerencséje volt a gyülekezetnek, hogy olyan lelkész költözött 1800-ban Füredre, aki 41 évig volt itt lelkipásztor és erős akaratával, hitével lehetővé tette, hogy minden erő összefogásával megépüljön az akkori időben az egész Balaton-felvidék legnagyobb református temploma. 1826. augusztus 14-én tették le az új templom alapkövét egy megszüntetett korábbi mészárszék és pálinkáskunyhó helyén. A harangokat a régi haranglábból az új toronyba még 1828- ban felerősítették. Az új templomot 1830. augusztus 1-jén Tóth Ferenc, a dunántúliak híres és tudós püspöke szentelte fel. Az új templom klasszicista stílusban épült, de copf elemeket is hordoz. A nagy felületű homlokzat bőséges teret adott a két stílus szerencsés keverésére és nemes vonalával megragadja még az építészeti stílusokhoz nem értők szemét is. Toronysisakját 1922-ben újították fel a mai formájára. Félköríves, faragott kőkeretes bejáratának copf ajtószárnyai is felkeltik a figyelmet.
A templom jelenlegi ablakai romantikus stílusban utóbb készültek az eredeti klasszicista ablakok helyett. Az épület művészi egységét megbontják. Belépve a templomba, azonnal megragadja a szemlélőt a hatalmas csarnok, amely a hófehérre meszelt falaival, egyszerűségében is áhítatra késztet. A boltozat nem egységes, ritmusát felbontják, de nem rontják a fapilléreken ülő, félköríves boltozathevederek. A déli és a nyugati oldalon egy-egy karzat látható, a belső teret északról nagyméretű karzat kialakítása igen hasonlít a tihanyi apátsági temploméhoz, dr. Uzsoki András feltételezi annak előképként való felhasználását. A templomnak még a nyugati oldalán is van egy kőkeretes oldalbejárata. Mögötte épült fel 1982-ben az új emeletes lelkészház, amelynek földszintjén gyülekezeti terem és iroda van, emeletén pedig a lelkész lakása.
Belső üdvar-hoz
2024.11.15.
Köszönöm, hogy megengedi a szubjektivitást, mert szerintem igenis betonszörny. Ez is és igen, a vele szemben lévő is. Szerintem. Nem…
Bővebben
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben