A BME Balatonfüredi Tudáscentrum (BTC) igazgatója, Illyés Péter, az esemény megnyitóján hangsúlyozta, hogy egyfelől a 240 éves egyetem jelenét a hallgatók jelentik, jövőjét pedig azok a középiskolás diákok (és pedagógusaik), akik ezen a rendezvényen jelen voltak. Kiemelte a BTC hídképző szerepét a térségi középiskolák és a vállalatok között. A középiskolákkal való szoros együttműködés alapozza meg, hogy Balatonfüred sikeres egyetemi várossá fejlődhessen. A vállalati kapcsolatok elmélyítése pedig Balatonfüred város és a térség gazdasági eredményességének a szükséges és alapvető feltétele.
Dr. Bihari Péter oktatási rektorhelyettes köszöntőjében elhangzott, azért fontosak a középiskolásoknak tartott programok, hogy az új felvételi rendszerben a diákok könnyebben tudjanak eligazodni. A BME célja az, hogy Balatonfüred és a térség diákjai és pedagógusaik a BME BTC-re tudjanak támaszkodni az életük egyik legfontosabb szakaszában, a pályaválasztás idején.
Kotán Attila kancellár beszédében megemlítette, hogy 4,5 évvel ezelőtt, amikor a Tudáscentrum létrehozásának gondolata megszületett, a terület még csak egy üres építési telek volt, mára azonban ez az épület is méltán képviseli a Műegyetem gondolatiságát: innovációt, tudást, fejlődést, kockázatvállalást sugároz. A kancellár köszönetet mondott Balatonfüred polgármesterének, dr. Bóka Istvánnak a BME BTC létrejöttében nyújtott aktív támogatásért – „mindannyian érezzük, hogy Balatonfüred örül a BME jelenlétének”.
A BME Balatonfüredi Tudáscentrumot 2021 októberében adták át, így pontosan egy éve jött létre a Műegyetem első kihelyezett oktatási központja. A tervek szerint 2023 szeptemberében indul el az első üzemmérnök-informatikus képzés, amelyről a program részeként rövid előadást tartott Dr. Tevesz Gábor a Villamosmérnöki és Informatikai Kar egyetemi docense. A rendezvény nem titkolt célja volt felkelteni a helyi középiskolások érdeklődését a képzés iránt, illetve bemutatni, hogy milyen szakmai lehetőségek nyílnak meg számukra BME-s hallgatóként.
A Tudáscentrum az egyetemi képzések mellett számos rendezvénynek, műszaki és tudományos programnak ad otthont. A nyári robotépítő tábor, valamint a Nemzetközi Fizikai Diákolimpiai hazai verseny helyszínét 2022-ben már a BTC biztosította. Hamarosan indul a Balatoni Mérnök Esték elnevezésű eseménysorozat, ahová neves szakértők, a BME-n zajló kutatások vezetői tartanak előadásokat. Dr. Koppa Pál, a BME Atomfizika Tanszék egyetemi tanára és a Balatoni Mérnök Esték házigazdája elmondta, ezzel a rendezvénysorozattal nem csak a diákokat és pedagógusaikat, hanem minden természettudományi és mérnöki érdekesség iránt érdeklődőt meg szeretne szólítani.
Az esemény főszereplőiként a versenycsapatok is bemutatkoztak egy-egy rövid előadás keretében. Különösen fontos része volt ez a programnak, ugyanis a diákok a hozzájuk korban és élethelyzetben a legközelebb állóktól kaphattak iránymutatást a pályaválasztást illetően.
A hat bemutatkozó versenycsapatból ötöt személyesen, egyet online előadás formájában ismerhettek meg a résztvevők. A BME Solar Boat Team, akik napelemes versenyhajó fejlesztésével foglalkoznak, előadásukban bátorították is a középiskolásokat, hogy amint a BME-re fognak járni, csatlakozzanak hozzájuk. A két legfiatalabb csapat, akik nem kis kihívást vállalva kutatórakéták fejlesztésével foglalkoznak, a BME Suborbitals és a BME Aerospace Team is kiemelte, hogy a civil (azaz kutatási, vagy sport célú) rakéták fejlesztése több évtizedes egyetemi hagyományt élesztett újra a Műegyetemen. A BME Formula Racing Team elektromos és önvezető, a BME Motorsport belső égésű motoros, míg a Műszaki Pneumobil Csapat pneumatikus hajtással működő versenyautókat fejleszt. Közös bennük, hogy a tervezőasztaltól a legtöbb alkatrész fejlesztésén, tesztelésén át a versenyjárművek összeszereléséig minden munkafázist a hallgatók végeznek, és ennek eredményeként rendre kiemelkedő sikereket érnek el nemzetközi versenyeken.
A Tudáscentrum előadótermeiben eközben a BME BTC jelenlegi és leendő vállalati partnerei tartottak tájékoztatót és bemutatókat az érdeklődők számára. A rendezvényt keretbe foglalta és egyben hitelesítette is ez a vállalati jelenlét. A vállalatok megerősítették az előadók üzeneteit, miszerint gépészmérnök, villamosmérnök és informatikus végzettségű fiatalokból hiány van a térségben, és mindnyájan egyetértettek abban, hogy nagy szükség lesz a Tudáscentrumban végzett üzemmérnök-informatikusokra.
Az előadások után a fiatalok közelről is szemügyre vehették a kiállított rakétákat, versenyautókat, illetve a Lana nevű napelemes hajót. A diákok kérdezhettek a csapattagoktól, sőt előre jelezhették felvételi szándékukat az egyes versenycsapatokba.
Fotó: Geberle B.
Krónikás
2024.12.13.
Ismét lélek melegítő volt az iskolai kórusok karácsonyi hangversenye a Kongresszusi Központban. Köszönjük!
Bővebben
éljen a REALISTA pesszimizmus
2024.12.04.
Óvoda, belső udvar, körforgalom, 5csillagos szálló, új lakótelep, stb., egyremegy. Amit a k.u.k. időkben és talán 1950-ig építettek, az tetszett…
Bővebben
kekec
2024.11.28.
Szuper, hogy kijavítja a másik helyesírását. Imádom az ilyet. Bizony, rövid magánhangzóval írta a felemlegetett szót. De akkor miért írja…
Bővebben