Idén Opatija Balatonfüred kiemelt kulturális partnere. Az együttműködés jegyében a Vaszary Villában illetve a Városi Múzeumban több kiállítás is látható, amelyek az adriai város, Rijeka múltjának nemzetünkhöz kötődő korszakát mutatják be izgalmas képanyagokkal és dokumentumokkal.
Fürdőélet a Monarchiában – Balatonfüred – Abbázia -Bad Ischl című kiállítás révén ízelítőt kapunk abból, miért is volt a 19. században Abbázia a magyarok kedvelt üdülési helye, – ahová egy ideig még a két város között Füred néven kis gőzhajó is szállította az utasokat-, és miért utazott el oda Széchenyi, Kossuth, Jókai, Ady vagy akár Krúdy. A sajátos hangulatú tengeri kikötőt, a fennmaradt tárgyi emlékeket, a 19. századi közös múltat bemutató kiállítás egészen szeptemberig látogatható a Vaszary Villában.
Az intimitás sem hiányzik majd a Vaszary Villában látható kiállításról, hiszen Skultéty Csaba magángyűjtő Fiumei emlékek magyar vonatkozásban című kiállítása egészen személyes betekintést ad e régi korszakba: emléktárgyak, noteszek, tárcák, üvegtárgyak, poharak, korabeli térképek és hajómenetrendek között szemlélődhetnek az érdeklődők. A tárlókban láthatók lesznek különlegességek is: az 1881-ben épült rizshántoló üzemet népszerűsítő, rizspapírból készült legyező, vagy az 1882-től üzemelő kőolaj finomító számlái.
Mit jelent ma Fiume (Rijeka) a magyarok számára, mit jelent az egykori magyar város története? A ma még élő magyar tengerészek miként gondolnak a városra, arra a helyre, ahol először látták meg a tengert? Ezekre a kérdésekre is választ ad a május 20-ig látogatható kultúrtörténeti kiállítás.
A Városi Múzeum az állandó kiállítások mellett egy különleges tematikájú tárlattal is várja az érdeklődőket: Nautica címmel a fiumei Tengerészeti Akadémia történetét gazdag képanyaggal bemutató időszakos tárlat nyílt.
A magyar tengerészképzés első 150 éve „a magyar korona gyöngyszeméhez”, a magyar tengeri kijáróhoz, Fiuméhoz, a mai Rijekához fűződik. Az iskola 1894-ben kapta a Magyar Királyi Tengerészeti Akadémia (Regia Ungarica Accademia Nautica) nevet. Az I. világháború kirobbanásakor fénykorát élő intézmény impozáns épületei még ma is állnak.
A tárlat gazdag dokumentum-és képanyagával a hajdani akadémiának állít emléket. Bemutatja a nagyhírű intézményt, annak jeles diákjait (köztük az Afrika-kutató Magyar Lászlót és a Titanic túlélőit mentő Carpathia gőzös magyar tisztjét, Ráth Gusztávot). A június 15-éig látogatható kiállítás Horváth József hajóskapitány, nautica szakíró 1999-ben megjelent könyvének tematikáját követi, izgalmas, érdekfeszítő formában dolgozza fel annak anyagát.
A két intézmény 2012. március 15-től 2012. április 30-ig csütörtöktől vasárnapig 10-18 óra között, május 1-től – szeptember 15-ig kedd-vasárnap 10-18 óra között látogatható.
A balatonfured.hu oldal megtalálható a Facebookon is, klikkeljen ide, lájkoljon minket, így új híreinkről azonnal értesülhet!
balatonfured.hu
belső udvar
2024.11.12.
Szerintem nem betonszörny épül, az ezzel szemben van, de ez szubjektív. Lesz egy nyitott épület, üzletekkel, szerintem ez jó. Fűmaggal…
Bővebben
Krónikás
2024.11.11.
Teljes egészében egyetértek "belső udvarral". Egy újabb terület lesz rendezett. Ugyanakkor érthetetlen, hogy Füreden már olyan területeken is el lehet…
Bővebben
Belső udvar-hoz
2024.11.11.
Az, hogy ami eddig ott volt, vállalhatatlan, ronda és pusztulat volt, az igaz, viszont ez még nem jelenti azt, hogy…
Bővebben